Trwa ładowanie...
d1tfi5f
kurs
21-01-2009 11:36

Trend spadkowy przyśpiesza

Przyśpieszające spadki na giełdach odzwierciedlają rosnące obawy inwestorów o przyszłe wyniki spółek. Załamanie się globalnego popytu i trudności finansowe przedsiębiorstw wynikające z kondycji systemu finansowego napędzają strach przed posiadaniem ryzykownych aktywów.

d1tfi5f
d1tfi5f

W związku z tym rośnie premia za ryzyko, a większość graczy spodziewa się, że ceny akcji będą niższe w przyszłości. Coraz więcej wskazuje na to, że minima z ubiegłego roku będą testowane, a luty będzie kolejnym słabym miesiącem dla rynków. Kolejnej większej korekty wzrostowej będzie można spodziewać się dopiero w marcu.

Sentyment do dolara, jena i franka pozostaje pozytywny i te waluty powinny w najbliższym czasie korzystać z utrzymujacej się awersji do ryzyka. Największą zagadką jest ciągle dolar ze względu na gigantyczne plany pożyczkowe nowej administracji. Nigdy w historii Stany Zjednoczone nie zadłużały się na taką skalę i w takim tempie. Zachowanie się cen obligacji amerykańskich i notowania dolara w dalszym ciągu nie wskazują rosnącą premię za ryzyko inwestowania w dług amerykański.

W dalszym ciągu bardzo pozytywnie zachowuje się złoto i srebro. Trend spadkowy nie został jeszcze przełamany, ale coraz więcej wskazuje na taką możliwość. Wyłamanie się powyżej 890 USD za oz. potwierdzi sygnał kupna złota.

Złoty tradycyjnie umacniał się rano i w miarę upływu dnia traci na wartości. Trend wzrostowy jest utrzymany i wszystko wskazuje na jego kontynuację. Trudno przewidzieć dokładny zasięg zwyżki, ale dopóki czynniki fundamentalne będą negatywne dla złotego będziemy preferować zajmowanie długich pozycji w walutach.

d1tfi5f

EURPLN

W ostatnich raportach analitycznych zwraca się uwagę na drastyczne zmniejszenie przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych do rynków wschodzących. Ze wzlgędu na kryzys gospodarczy i trudność w pozyskiwaniu kapitału korporacje ograniczają inwestycje do tylko koniecznych. Będzie to miało negatywny wpływ na notowania złotego, który do niedawna korzystał z takich przepływów. Wczoraj eurozłoty zbliżył się do psychologicznej bariery 4,40 w pobliżu górnej linii kanału wzrostowego. Najbliższym istotnym wsparciem jest strefa w pobliżu 4,20.

EURUSD

Eurodolar konsoliduje się w pobliżu 61,8% wydłużenia fibo. Sentyment na rynkach jest coraz bardziej negatywny, co sprzyja dalszemu umocnieniu dolara. W przypadku kontynuacji trendu spadkowego kolejnym poziomem docelowym będą okolice 1,26. Najbliższym oporem technicznym powinna być strefa oporu przy 1,3020. Odwrócenie trendu nastąpi w przypadku przebicia poprzedniego szczytu korekty wzrostowej przy 1,3380. W dalszym ciągu należy spodziewać się zwiększonej zmienności.

GBPUSD

Trend spadkowy na funcie umacnia się i codziennie ustanawiane są nowe minima. Notowania funta zbliżają się do minimów z 2001 roku (1,3680). Rynek jest mocno wyprzedany więc istnieje szansa na odreagowanie spadków i obrony psychologicznego wsparcia przy 1,37. Najbliższym istotnym oporem technicznym jest przebita wcześniej strefa wsparcia przy 1,44. Trend na funcie jest szeroki - waluta brytyjska traci do większości walut rynków rozwiniętych.

USDJPY

Silne spadki na giełdach nie przełożyły się na większe umocnienie jena do dolara. W dalszym ciągu trwa stabilizacja notowań USDJPY w pobliżu 90. Z anegdotycznych informacji rynkowych wynika, że trade polegający na kupowaniu jena za inne waluty jest coraz bardziej popularny wśród funduszy hedgingowych. Narastanie pozycji długich w jenie w krótkim / średnim terminie będzie sprzyjało umocnieniu się jena, ale w dłuższym terminie rosnąć będzie ryzyko odwrócenia trendu. Kiedy jakiś trade staje się zbyt popularny trend zazwyczaj się odwraca..

IDMSA.PL

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f