Trwa ładowanie...
d152vy9
gieŁda

Trion wstrzymuje plany przejęcia dwóch czeskich firm

13.10.Warszawa (PAP) - Trion, ze względu na niesprzyjającą sytuację na rynkach finansowych, wstrzymuje plany przejęcia dwóch czeskich firm z branży stolarki otworowej -...
Share
d152vy9

13.10.Warszawa (PAP) - Trion, ze względu na niesprzyjającą sytuację na rynkach finansowych, wstrzymuje plany przejęcia dwóch czeskich firm z branży stolarki otworowej - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Grzona, prezes spółki.

"Proces due diligence czeskich spółek został zakończony. Wszystko do zawarcia transakcji jest przygotowane, czekamy tylko na poprawę sytuacji na rynkach" - powiedział Grzona.

"Razem z Novy Fund, który miał zwiększyć zaangażowanie w spółce i wyłożyć środki na przejęcia, uważamy, że wartość Trion jest wyższa od wyceny giełdowej. Fundusz nie chce jednak obejmować akcji powyżej ich wartości giełdowej" - dodał.

d152vy9

Prezes poinformował, że została uzgodniona współpraca operacyjna z czeskimi spółkami mająca na celu obniżenie kosztów wytwarzania stolarki PVC. W ramach współpracy może zostać utworzona sieć sprzedaży w Czechach lub Trion może korzystać z sieci sprzedaży czeskich spółek. Spółka może również sprzedawać wyroby czeskich partnerów na rynku krajowym.

Grzona poinformował, że w IV kwartale powinna się rozpocząć budowa, wartej 8 mln zł, malarni i cynkowni ogniowej. 3 mln zł na ten cel będą pochodzić ze środków własnych, reszta z kredytu bankowego i dotacji z Unii Europejskiej. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, inwestycja powinna zakończyć się w I kwartale 2009 r.

Najwyższą rentowność spółka osiąga na produkcji stolarki drewnianej, z której uzyskuje 30 proc. przychodów. 15 proc. przychodów jest generowanych przez produkty aluminiowe, jednak Trion będzie dążyć do zwiększenia udziału aluminium w przychodach holdingu.

Prezes spółki spodziewa się utrzymania spowolnienia na rynku deweloperskim, jednak nie będzie ono miało istotnego wpływu na wyniki spółki.

d152vy9

"50 procent naszych przychodów jest niezagrożone kryzysem na rynku mieszkaniowym, którego się spodziewamy. Sprzedajemy na wielu rynkach w naszym regionie, naszymi klientami są duże sieci handlowe" - powiedział Grzona.

"Chcemy odejść od rynku deweloperskiego, nastawiamy się na przetargi publiczne i sprzedaż przez markety budowlane" - dodał.

Jak podkreśla prezes, zamówienia publiczne są, dzięki napływowi środków z Unii Europejskiej i inwestycjom związanym z Euro 2012, mniej zagrożone ryzykiem.

Trion zamierza inwestować w produkcję wież do elektrowni wiatrowych.

d152vy9

"W najbliższym czasie chcemy inwestować w produkcję wież do elektrowni wiatrowych. Oczekujemy bumu w dziedzinie energii odnawialnej. Rozważamy też generalne wykonawstwo w budowie elektrowni wiatrowych" - poinformował Grzona.

"Na początku przyszłego roku chcemy rozpocząć produkcję, a po roku spodziewamy się zysków z tego tytułu" - dodał.

Grzona poinformował, że prowadzi rozmowy na temat przejęcia francuskiej spółki transportowej działającą na rynku zachodnioeuropejskim, głównie we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Spółka ma przychody ok. 20 mln zł.

"Jeśli rozmowy będą się dobrze toczyły, to do akwizycji może dojść jeszcze w tym roku" - powiedział.

d152vy9

"Liczymy na pakiet kontrolny lub utworzenie wspólnie spółki zależnej, którą będziemy kontrolować" - dodał.

Na ten rok prezes prognozuje przychody grupy na 120 mln zł. Według szacunków spółki, IV kwartał, jak co roku, będzie najlepszy dla spółki.

W skład grupy kapitałowej Trion wchodzą: Synergis - wytwarzająca konstrukcje aluminiowe, Humdrex - produkujący stolarkę otworową z drewna, Intur - produkujący stolarkę otworową z PVC, Intur KFS zajmujący się transportem i logistyką i Orion+ wytwarzający konstrukcje stalowe. (PAP)

jru/ ana/

d152vy9

Podziel się opinią

Share
d152vy9
d152vy9