Trwa ładowanie...
d3pt4oh
25-05-2016 10:45

Trwają konsultacje dot. prawa do robienia zdjęć budynkom

Trwają europejskie konsultacje publiczne ws. tzw. wolności panoramy, czyli wyjątku od ochrony prawnoautorskiej, który pozwala fotografować np. ogólnodostępne budynki i rzeźby bez zgody ich twórców. KE chce ocenić obecne regulacje i rozważyć, czy należy je zmienić.

d3pt4oh
d3pt4oh

Ministerstwo Kultury prowadzi jednocześnie własne konsultacje, poprzedzające przygotowanie stanowiska polskiego rządu w tej sprawie. Uwagi do MKiDN można zgłaszać do końca maja.

Konsultacje Komisji Europejskiej, w których każdy może wziąć udział bezpośrednio poprzez formularze w języku angielskim, niemieckim i francuskim dostępne na stronie KE (https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/public-consultation-role-publishers-copyright-value-chain-and-panorama-exception), potrwają do 15 czerwca. Jednocześnie można zgłaszać także uwagi dot. roli wydawców w prawnoautorskim łańcuchu wartości.

Wolnością panoramy latem zeszłego roku zajmował się Parlament Europejski. Kontrowersje wzbudziła wówczas poprawka francuskiego liberała Jean-Marie Cavady do rezolucji dot. wdrażania dyrektywy InfoSoc z 2001 roku w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym. Zakładała ona, że komercyjne wykorzystanie fotografii, materiałów wideo i innych wizerunków dzieł stale umieszczonych w przestrzeni publicznej zawsze powinno wymagać zgody twórcy albo odpowiedniego urzędu. Po licznych protestach wyrażających obawę, że przyjęcie takiej propozycji otworzy drogę do ograniczenia wolności panoramy w całej UE, poprawka ta została przez PE odrzucona.

Wolność panoramy oznacza wyjątki w prawie autorskim, zezwalające na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez potrzeby uzyskania zgody twórców czy właścicieli. W niektórych krajach UE jest ona jednak ograniczona, na co pozwala unijna dyrektywa InfoSoc. Np. we Francji, Belgii czy we Włoszech nie wolno publikować zdjęć obiektów publicznych bez zgody właściciela praw autorskich. Paryską wieżę Eiffla można do woli fotografować za dnia, jednak na opublikowanie zdjęć symbolu Paryża wykonanych po zmroku trzeba już uzyskać pozwolenie; prawem autorskim chronione jest bowiem oświetlenie wieży.

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh