Trzaskowski: nie jesteśmy liderem Europejskiej Agendy Cyfrowej
Nie jesteśmy liderem w realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej, ale Polska stara się wypełnić wymogi stawiane przez Agendę - mówił w środę posłom sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji.
27.08.2014 20:55
Posłowie wysłuchali informacji o stanie prac nad realizacją w Polsce Europejskiej Agendy Cyfrowej.
"W większości tych priorytetów sytuacja się poprawia. Natomiast oczywiści państwo wiecie, że nie jesteśmy tutaj liderem, ale to się wiąże z wieloletnimi zapóźnieniami.(...) Wypełnienie agendy cyfrowej wymaga ogromnych nakładów finansowych. Staramy się wygospodarować te nakłady, mamy także pieniądze z Unii, ale potrzeby są znacznie większe" - zaznaczył Trzaskowski.
Dodał, że problemy związane z realizacją Agendy Cyfrowej wynikają także ze specyfiki geograficznej Polski. "Bardzo wiele osób mieszka na takich terenach, gdzie kierując się czystym rachunkiem ekonomicznym nie opłaca się inwestować. I tutaj sytuacja Polski na tle innych dużych państw UE wygląda inaczej" - podkreślił.
Trzaskowski dodał, że w wielu wskaźnikach Polska zbliża się "generalnie do średniej europejskiej. "Nie jesteśmy jednak liderem i nigdy nie byliśmy" - przyznał minister.
Jak wynika z danych przedstawionych komisji, które poświęcone są wskaźnikom realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej w naszym kraju (dane za 2013 r.), dostęp gospodarstw domowych do internetu wynosi w Polsce 87,6 proc. w UE jest to 97,2 proc. Wskaźnik dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w UE wyniósł 61,8 proc., a w Polsce 49 proc. Zgodnie z założeniami Europejskiej Agendy Cyfrowej oba powyższe wskaźniki powinny wynosić 100 proc.
Z kolei dostęp do stałych sieci internetu szerokopasmowego o przepustowości 100 Mb/s w Polsce w ubiegłym roku wyniósł 1,9 proc. średnia unijna to 5,3 proc. Agenda Cyfrowa zakłada, że 50 proc. europejskich gospodarstw domowych powinno mieć dostęp do łączy o takiej przepustowości.
W Polsce 59,9 proc. osób w wieku 16-74 lat co najmniej raz w tygodniu korzysta z internetu. W UE jest to 71,7 proc. Agenda Cyfrowa wymaga, aby w 2015 roku było to 75 proc. Z kolei odsetek osób, które nie korzystają z internetu zgodnie z założeniami Agendy Cyfrowej w 2015 roku powinien wynieść 15 proc. Obecnie w UE jest to 20,5 proc. a w Polsce - 32 proc.
Dane dotyczące korzystania z usług e-administracji zostały podzielone na dwie grupy. W pierwszej uwzględniono osoby w wieku 16-74 proc., które w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystały z usług e-administracji. W UE jest to 41,5 proc. w Polsce 22,6 proc. Agenda stawia tu wymóg 50 proc. w 2015 roku. Drugi wskaźnik dotyczy osób w tym samym przedziale wiekowym jak powyżej, ale które korzystając z e-administracji wysłały wypełnione formularze online. Agenda Cyfrowa stawia tu wymóg ponad 25 proc. w 2015 roku. W UE średnia wynosi 20,9 proc. a w Polsce 11,4 proc.
Z kolei jeśli chodzi o handel elektroniczny, to odsetek osób w wieku 16-74, które zamówiły towary lub usługi do użytku prywatnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy drogą online powinien wynosić zgodnie z założeniami Agendy - 50 proc. w 2015 roku. Obecnie w UE jest to 47,2 proc. w Polsce - 31,6 proc.
Trzaskowski zapewnił, że rząd dysponuje programem, które ma wdrażać założenia Agendy Cyfrowej. Jest to Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w którym zostały zapisane projekty budowy sieci szkieletowej internetu, rozwój e-administracji, a także podnoszenie cyfrowych umiejętności. Na program Polska Cyfrowa w latach 2014-2020 ze środków unijnych przeznaczonych będzie 8 mld zł.