Niecały miesiąc na wykorzystanie. Te urlopy przepadną z końcem grudnia
Jeszcze tylko niecały miesiąc został na wykorzystanie zaległych urlopów. Pula 13 dni różnych typów urlopu za rok 2024 powinna zostać wykorzystana najpóźniej do końca grudnia. W innym wypadku wolne przepadnie.
04.12.2024 | aktual.: 04.12.2024 10:41
Zgodnie z przepisami pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę mogą skorzystać – w zależności od stażu pracy – z 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w trakcie roku.
Jeśli pracownik nie wykorzysta przysługujących dni urlopu, zostają one przeniesione na następny rok. Jednak zaległy urlop podlega przedawnieniu. Roszczenia z tytułu stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, część urlopu wypoczynkowego stanowi urlop na żądanie, przysługujący pracownikowi w wymiarze 4 dni rocznie. Te dni nie podlegają przeniesieniu na kolejny rok. Zatem, jeśli w 2024 roku pracownik nie korzystał z urlopu na żądanie, to w 2025 r. będzie mógł wciąż skorzystać z czterech, a nie ośmiu dni urlopu na żądanie.
Opieka nad dzieckiem
Dodatkowe dni wolne przewidziane są z myślą o rodzicach dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia. Pracownikowi opiekującemu się dzieckiem w tym wieku przysługuje zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wymiarze 16 godzin lub 2 dni, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.
Dni wolne są dodatkowymi dniami płatnego urlopu, które nie wpływają na przysługujący urlop wypoczynkowy i nie zmniejszają jego wymiaru. Mogą z nich skorzystać łącznie rodzice lub opiekunowie, więc dni te mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić się nimi.
Prawo to jest niezależne od liczby dzieci w rodzinie. Wymiar zwolnienia nie powiększa się w przypadku większej liczby dzieci. Należy pamiętać, że dni wolne nie przechodzą na następny rok, dlatego warto je wykorzystać do końca obecnego roku. Pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie czasu wolnego w postaci papierowej lub elektronicznej.
Urlop z powodu siły wyższej
Poza urlopem na żądanie i urlopem dla rodziców dzieci poniżej 14. roku życia istnieje kilka innych możliwości wydłużenia czasu wolnego. Można skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej, czyli w sytuacji zalania mieszkania lub innych losowych zdarzeń.
W takim przypadku pracownik otrzymuje połowę wynagrodzenia za czas nieobecności. Urlop ten może trwać 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym i pracodawca nie ma prawa odmówić jego udzielenia.
Urlop opiekuńczy
Innym typem wolnego jest urlop opiekuńczy skierowany do osób opiekujących się członkami rodziny lub domownikami. Jego wymiar to maksymalnie 5 dni w roku kalendarzowym.