Trwa ładowanie...
gospodarka
20-06-2019 16:14

Trzy paski nie tylko dla Adidasa. Firma przegrywa proces

Niemiecki producent odzieży i obuwia sportowego przegrał proces przed unijnym sądem. Chodziło o prawo do jednej z wersji wzoru trzech równoległych pasków. Znak pozostanie jednak chroniony.

Trzy paski nie tylko dla Adidasa. Firma przegrywa procesŹródło: Pixabay.com, fot: Bruce Emmerling
d32oau3

Adidas traci część praw do znaku towarowego przedstawiającego trzy równoległe paski. Sąd Unii Europejskiej przy Trybunale Sprawiedliwości UE odrzucił w środę skargę złożoną przez niemiecki koncern. Firma poinformowała, że jest rozczarowana tą decyzją.

Zdaniem sądu Adidas nie udowodnił, iż wzór przedstawiający trzy równoległe paski wywołuje wśród konsumentów w całej Unii Europejskiej jednoznaczne skojarzenie z tą firmą. Dlatego odrzucił skargę koncernu, który domagał się ogólnoeuropejskiego zastrzeżenie znaku towarowego.

Nie oznacza to, że inni producenci będą mogli teraz dowolnie wykorzystywać wzór graficzny przedstawiający trzy równoległe paski, który od lat zdobi produkty niemieckiego producenta. Adidas poinformował, że chodzi tylko o jedną z wersji tego znaku towarowego. Firma nie zdradziła jednak, o którą dokładnie. – To orzeczenie ogranicza się tylko do specyficznego wariantu znaku i nie ma wpływu na szeroką ochronę, jaką objęty jest w Europie wzór trzech pasków – powiedział rzecznik firmy.

Obejrzyj: Koszty nałożone na banki zagrażają sektorowi. Prezesi ostrzegają

Spór od lat

W 2014 roku Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej EUIPO przychylił się do wniosku Adidasa i zarejestrował trzy paski jako ogólnoeuropejski znak towarowy firmy, równolegle do znaków zastrzeżonych już w poszczególnych krajach. Dwa lata później skargę na tę decyzję złożyła belgijska firma Shoe Branding Europe, a EUIPO przyznało jej rację, potwierdzając, że nie było podstaw do ogólnoeuropejskiego uznania wzoru. Adidas zaskarżył decyzję urzędu do sądu UE, który teraz wziął stronę EUIPO.

d32oau3

Adidas może jeszcze odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości UE. Firma zapowiedziała, że na razie chce przeanalizować orzeczenie sądu. Wyraziła przy tym rozczarowanie decyzją sędziów. Po jej ogłoszeniu akcje Adidasa straciły ponad 1,5 procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32oau3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32oau3