ycipk-3wkp62

Trzynasta emerytura. Apel emerytów do rządu o zwolnienie świadczenia z podatku

Emeryci pobierający trzynastą emeryturę najprawdopodobniej otrzymają dodatkowe 1200 złotych brutto. Podatek dochodowy i składka zdrowotna wyniosą od tej kwoty 219 złotych. Dlatego też pojawił się apel do rządu, żeby "trzynastkę" zwolnić z podatku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emeryci uzasadniają postulat zwolnienia trzynastki z podatków tym, że "emerytury nie są najwyższe".
Emeryci uzasadniają postulat zwolnienia trzynastki z podatków tym, że "emerytury nie są najwyższe". (Fotolia, Fot: Wissmann Design)
ycipk-3wkp62

W obecnym systemie emeryci z dodatkowego świadczenia otrzymają "na rękę" 981 złotych. 204 złote z "trzynastki" wyniesie zaliczka na podatek PIT, a 15 złotych "pochłonie" składka zdrowotna.

Dlatego też dzisiejszy "Fakt" przedstawia apel emerytów do rządu, którzy proszą o zwolnienie świadczenia z podatku. Seniorzy, na których słowa powołuje się dziennik, argumentują, że "emerytury nie należą do najwyższych", a zatem decyzja o zwolnieniu "trzynastek" z podatków sprawi, że "emeryci będą mieli trochę więcej pieniędzy na życie".

Prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek, w rozmowie z "Faktem", wskazuje łatwy sposób zwolnienia świadczenia z naliczania danin.

ycipk-3wkp62

Zobacz "Czy to się opłaca": Nowość z dyskontu. Sprawdziliśmy, czy warto kupić ogrzewacze do rąk

– Trzynastka to jednorazowe świadczenie. Wystarczyłoby w ustawie zapisać, że jest to dodatek, a wszystkie dodatki do emerytur są zwolnione z podatku dochodowego, jak i składki zdrowotnej – tłumaczy Kolek.

Sprawdź: "Trzynastki" mogą być szybciej. Premier zdradza terminy

ycipk-3wkp62

Ewentualne zwolnienie trzynastych emerytur z podatku zmniejszyłoby wpływy do budżetu państwa i NFZ o ok. 2 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3wkp62

ycipk-3wkp62
ycipk-3wkp62