Turecka waluta może umocnić się wobec euro. Ale tylko nieznacznie

Bank centralny Turcji podczas swojego ostatniego spotkania dotyczącego polityki pieniężnej w listopadzie pozostawił główną stopę procentową na poziomie 7,5 procent.

Turecka waluta może umocnić się wobec euro. Ale tylko nieznacznie
PublicDomainPictures/pixabay (CC0 Public Domain)

Umiarkowanego wzmocnienia kursu tureckiej liry wobec euro spodziewa się w 2016 roku brytyjska firma Ebury, zajmująca się zabezpieczaniem transakcji walutowych dla firm.

Według Enrique Diaza, analityka z Ebury, ostatnia wyprzedaż walut na tzw. rynkach wschodzących doprowadziła również do wyraźnego osłabienia tureckiej liry. Wynikało to m.in. z umocnienia dolara po zaostrzeniu polityki monetarnej przez bank centralny USA, jak również dewaluacji chińskiego juana, która zapoczątkowała wyprzedaż walut gospodarek wschodzących.

Enrigue Diaz w swoim komentarzu zwraca jednak uwagę na to, że bank centralny Turcji w październiku wspomniał o możliwości zakończenia okresu luzowania polityki pieniężnej. "Sądzimy, że w związku ze słabym kursem liry oraz wzrastającym tempem cen, bank centralny może być zmuszony do dopasowania podwyżek stóp procentowych zgodnie z działaniami Rezerwy Federalnej w stosunku dwa do jednego. Takie stanowisko najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie aż do znaczącej poprawy prognoz dotyczących inflacji" - sugeruje Enrigue Diaz, wskazując na możliwość podwyżek stóp procentowych w Turcji.

Bank centralny Turcji podczas swojego ostatniego spotkania dotyczącego polityki pieniężnej w listopadzie pozostawił główną stopę procentową na poziomie 7,5 procent.

Problemem w Turcji pozostaje jednak dość wysoka inflacja. W listopadzie jej poziom sięgnął 8,1 procent, podczas gdy poziom docelowy banku centralnego to 3-7 procent. "Co więcej, inflacja w Turcji utrzymuje się powyżej poziomu stóp procentowych (nawet jeśli tylko nieznacznie) ,co prowadzi do ujemnych stóp realnych. To nie wróży zbyt dobrze tureckiej walucie" - zauważa Enrique Diaz. "Biorąc jednak pod uwagę rozszerzenie działań Europejskiego Banku Centralnego, które mają na celu łagodzenie skutków finansowych w krajach strefy euro, można spodziewać się umiarkowanego wzmocnienia TRY w stosunku do dużo słabszego euro" - przekonuje analityk.

Źródło artykułu:money.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)