Tusk ma nadzieję, że Polska nie stanie się obiektem ataków spekulacyjnych
3.12.Kraków (PAP) - Premier Donald Tusk ma nadzieję, że Polska w
dobie kryzysu ekonomicznego nie stanie się obiektem ataków
spekulacyjnych.
"Najbardziej...
3.12.Kraków (PAP) - Premier Donald Tusk ma nadzieję, że Polska w dobie kryzysu ekonomicznego nie stanie się obiektem ataków spekulacyjnych.
"Najbardziej obawiam się tego, czego nie wiem" - powiedział premier, pytany podczas środowej wizyty w Krakowie o obawy i nadzieje związane z kryzysem ekonomicznym na świecie.
Dodał, że rząd jest w stałym kontakcie z instytucjami nadzorującymi sytuację finansową m.in. z Komisją Nadzoru Finansowego i NBP, z bankowcami i ekonomistami, i bada, co się dzieje w kraju.
"Polska na tle innych krajów jest w niezłej sytuacji. Mówimy to, chociaż interes polityczny kazałby mi mówić: jest katastrofa, bo później wszystko wyglądałoby trochę lepiej. Naprawdę nie jest źle" - podkreślił premier.
Zdaniem Tuska, politycy europejscy, amerykańscy i azjatyccy nie do końca rozumieją, jakie mechanizmy gdzieś daleko od naszych krajów, decydują o tym, co się dzieje na rynkach finansowych, a właśnie działania podejmowane w miejscach położonych tysiące kilometrów od Warszawy mają wpływ na sytuację Polski.
"Jeśli czegoś się obawiam, to, że istnieją pewne ukryte mechanizmy, które my musimy poznać i chciałbym zdążyć je poznać" - ocenił Tusk. Dodał, że Polska - jak każdy inny kraj - jest w pewnej sieci uzależnień, co najbardziej dotkliwe pokazał przykład Islandii.
Tusk podkreślił, że rząd intensywnie pracuje, żeby przewidzieć, jakie mechanizmy dotychczas nieznane mogą zadziałać negatywnie na polski system kredytowy i bankowy.
"Naszym marzeniem jest, żeby Polska nie stała się obiektem ataków spekulacyjnych, żeby nie pojawiały się, a do tej pory kilka razy się pojawiły, fałszywe komunikaty, interesownie tworzone prognozy" - zaznaczył Tusk.
Premier powiedział, że kiedy upadający bank wypowiada się na temat prognozy wzrostu w Polsce, a zainteresowany specjalista bankowy nisko szacuje wartość jednej z naszych spółek giełdowych "to są sytuacje z pogranicza dywersji, sabotażu i spekulacji". "To jest zjawisko, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Możemy tylko reagować. To jest coś czego chciałbym uniknąć" - zaznaczył Tusk.
Według niego potrzebna jest nam dzisiaj "zimna krew".
"Na pewno nie są potrzebne paniczne działania czy gwałtowne zapożyczanie się" - mówił Tusk.
Dodał, że wiele państw właśnie w obliczu kryzysu sięga po pożyczki. "Nasze stanowisko jest racjonalne i logiczne: nie należy się zadłużać" - mówił. Jak zaznaczył premier nawet, gdyby ktoś uważał, że trzeba się zadłużyć, to "niespecjalnie jest gdzie".(PAP)
wos/ la/ mag/ jtt/