Tusk: nawet dobre intencje mogą być pretekstem do podnoszenia opłat

Tusk: nawet dobre intencje mogą być pretekstem do podnoszenia opłat
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

19.06.2013 15:35, aktual.: 19.06.2013 16:03

Nawet dobre intencje i zasady mogą stać się pretekstem do podniesienia opłat, tak może też być z opłatami za parkowanie - ocenił w środę premier Donald Tusk. Dodał, że będzie pilnował, by w ustawie samorządowej nie znalazł się zapis, który sprowokuje podwyżki.

Propozycje zmian dotyczących opłat parkingowych zostały zawarte w przyjętym w zeszłym tygodniu przez rząd projekcie założeń do ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji warunków wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, czyli tzw. ustawy samorządowej. Intencją zmian jest poprawienie działania samorządów.

- Uważam, że dzisiaj ze względu na napiętą sytuację finansową - zresztą nie tylko w Polsce - warto mówić "nie", kiedy ktoś wyciąga ręce po pieniądze budżetowe, ale warto również zatrzymać się, zanim się nałoży kolejną daninę na obywateli - powiedział premier podczas środowego briefingu w Sejmie.

Szef rządu zaznaczył, że rozumie potrzeby samorządów, jednak zapowiedział, że na końcowym etapie prac rządu nad projektem ustawy będzie pilnował, by nie znalazł się w nim jakiś przepis, który mógłby ułatwić lub sprowokować podniesienie opłat za parkowanie. Tusk dodał, że zwrócił się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz i przewodniczącego klubu PO Rafała Grupińskiego, by zwrócili na to uwagę na etapie prac sejmowych.

- Nie tylko budżet jest w trudnej sytuacji, ale każdy budżet rodzinny jest także w trudnej sytuacji - zauważył premier. Wyjaśnił, że wspólnie z ministrem finansów stara się przestrzegać pewnej równowagi. - To znaczy, że jak nie trzeba dać, to nie dajemy, ale jak nie trzeba zabierać, nie trzeba nakładać kolejnej daniny, to staramy się tego unikać - podsumował.

Zgodnie z projektem założeń do ustawy samorządowej, samorządy będą mogły swobodnie podejmować decyzje odnośnie ustalania wysokości górnej granicy stawek opłaty za parkowanie samochodów w strefie parkowania oraz zrezygnować z ustawowego wskazywania, w jakie dni pobiera się opłatę. Oznacza to, że władze miast będą mogły pobierać opłaty za parkowanie także w niedziele i święta.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także