Trwa ładowanie...
tusk
05-03-2014 18:20

Tusk: Polska odporna na ewentualne sankcje gazowe ze strony Rosji

Polska jest dziś państwem odpornym na ewentualne sankcje gazowe ze strony Rosji - zapewnił premier Donald Tusk podczas środowej informacji w Sejmie na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Share
Tusk: Polska odporna na ewentualne sankcje gazowe ze strony RosjiŹródło: AFP, fot: Genia Savilov
d15bnen

Jak zauważył premier, zależności energetyczne bywają "najskuteczniejszym narzędziem presji, nacisku i ingerencji w wewnętrzne sprawy państw naszego regionu". - Dzisiaj to jest Ukraina, ale mieliśmy wcześniej do czynienia z próbami wykorzystywania przede wszystkim gazu jako broni politycznej w tej gazowej, czasami wręcz wojnie - powiedział szef rządu.

Według niego, działania o charakterze infrastrukturalnym i organizacyjnym, które podjął jego rząd, pozwalają zapewnić dziś polską opinię publiczną, że "poziom niezależności gazowej jest wystarczający także w wypadku blokady dostaw gazu".

Jak mówił, od 1 kwietnia br. fizyczna zdolność pobierania gazu z kierunku zachodniego, czyli alternatywnego do rosyjskiego, to 5,5 mld metrów sześc. Kolejne 7,5 mld metrów sześc. ma do końca 2014 r. pochodzić m.in. z interkonektorów w Cieszynie i Lasowie. 1 stycznia 2015 r. z kolei uruchomienie nowej tłoczni gazu we Włocławku pozwoli na alternatywne uzupełnianie naszych własnych zasobów gazu w wysokości 10,5 mld metrów sześc. - To jest dokładnie tyle, ile dzisiaj uzyskujemy dzięki kontraktowi z Federacją Rosyjską, a konkretnie z Gazpromem - zaznaczył Tusk.

- Biorąc pod uwagę zapasy gazu, jakie zgromadziliśmy i fakt, że zima się kończy, mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że Polska już dziś nie jest państwem wrażliwym na ewentualne sankcje gazowe ze strony naszego wschodniego sąsiada - zapewnił premier.

d15bnen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15bnen
d15bnen