Trwa ładowanie...
d1s4jmg
kryzys finansowy

Tusk zadowolony z decyzji szczytu o mechanizmie dla strefy euro

Polska ocenia pozytywnie zgodę zakończonego w piątek szczytu UE na rozpoczęcie prac nad zmianą traktatu w celu ustanowienia stałego antykryzysowego mechanizmu dla ratowania krajów strefy euro - oświadczył w Brukseli premier Donald Tusk.

Share
d1s4jmg

- To jest ważna decyzja i my ją oceniamy bardzo pozytywnie - powiedział premier na końcowej konferencji prasowej.

- Polska od początku uznawała oczywistą potrzebę budowy mechanizmu, który ratowałby Unię Europejską, w szczególności kraje strefy euro, w sytuacji patowej, w sytuacji bezradności - dodał.

Pozytywnie ocenił też uzgodniony zapis o odliczaniu kosztów reformy emerytalnej. Podkreślił, że w krótkim terminie wiąże się ona przede wszystkim z kosztami "szczególnie dotkliwymi dlatego, że są doliczane do deficytu i długu, co wydaje się rażąco niesprawiedliwe".

d1s4jmg

- Mamy powód do zadowolenia, jeśli chodzi o zapis dotyczący przyszłego traktowania, już także na grudniowej Radzie Europejskiej, kwestii kosztów emerytalnych versus dług i deficyt. To znaczy, mimo pewnych oporów ze strony pewnych partnerów, uzyskaliśmy zapis o potrzebie równego traktowania państw, które mają różne systemy emerytalne, w kontekście Paktu Stabilności i Wzrostu - dodał.

Zapis ten zapowiada przyspieszenie prac na tym, w jaki sposób uwzględnić wpływ reform emerytalnych przy implementacji Paktu Stabilności i Wzrostu. Ministrowie finansów mają nad tym pracować i przedstawić raport na kolejny szczyt UE w grudniu. "Uznając znaczenie systemowych reform emerytalnych, należy zapewnić równe traktowanie w ramach Paktu Stabilności i Wzrostu" - głoszą wnioski końcowe szczytu.

Zgodnie z decyzją przywódców, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma do kolejnego szczytu w grudniu opracować propozycje "ograniczonych zmian traktatowych" w taki sposób, by stworzyć podstawy prawne stałego antykryzysowego mechanizmu w strefie euro. Komisja Europejska ma opracować jego techniczne szczegóły z uwzględnieniem roli banków prywatnych i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wszystko po to, by po kryzysie greckim bardziej skonsolidować strefę euro. Mechanizm ma być de facto zgodą na "kontrolowane bankructwo" danego kraju i restrukturyzację długu.

Kwestię, czy zmiany obejmą także odbieranie prawa głosu niesubordynowanym krajom - jak chcą Niemcy - pozostawiono otwartą. Van Rompuy ma się nią zająć w drugiej kolejności. Zmiany traktatu mają być ratyfikowane w krajach UE do połowy 2013 r.

Michał Kot i Inga Czerny

d1s4jmg

Podziel się opinią

Share
d1s4jmg
d1s4jmg