Trwa ładowanie...
d6bm21m
d6bm21m

TVN będzie płacić operatorowi MUX-1 kilka mln zł rocznie

19.6.Warszawa (PAP) - TVN będzie płacił rocznie operatowi pierwszego multipleksu kilka mln zł za obsługę techniczną. Koszt ten będzie jednak niższy niż obecne koszty nadawania...
Share
d6bm21m

19.6.Warszawa (PAP) - TVN będzie płacił rocznie operatowi pierwszego multipleksu kilka mln zł za obsługę techniczną. Koszt ten będzie jednak niższy niż obecne koszty nadawania analogowego - poinformował PAP Tomasz Berezowski, dyrektor departamentu technologii TVN.

TP Emitel, należący do Grupy TP operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej, otrzymał do 3 lipca 2009 roku wyłączność w negocjacjach w sprawie obsługi technicznej pierwszego multipleksu.

"Umowa z operatorem pierwszego multipleksu zostanie podpisana na dziesięć lat, gdyż będzie on musiał ponieść duże koszty w związku z tym projektem. Operator pierwszego multipleksu otrzyma rocznie od TVN opłatę w wysokości kilku mln zł, ale będzie to dla nas mniejszy koszt niż nadawanie analogowe" - powiedział Berezowski.

d6bm21m

"Trzeba jednak pamiętać, że w latach 2010-2013 będziemy ponosić i koszty dla operatora multipleksu i nadawania analogowego" - dodał.

Według nieoficjalnych informacji PAP analogowe nadawanie TVN kosztuje obecnie 7 mln zł.

Wcześniej Berezowski informował PAP, że łączna, roczna opłata nadawców dla operatora pierwszego multipleksu wynosić będzie kilkadziesiąt mln zł. W budżecie TVN, przypadająca na stację część opłaty może pojawić się w 2010 roku, gdyż obecnie na sześciu nadajnikach odbywa się testowa emisja zawartości pierwszego multipleksu.

Pod koniec kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o rozszerzeniu koncesji nadawcom ogólnopolskim i ponadregionalnym o możliwość naziemnego nadawania cyfrowego w ramach pierwszego multipleksu.

d6bm21m

Na pierwszym multipleksie znajdą się 3 kanały TVP, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.

Przechodzenie z nadawania analogowego na cyfrowe odbywać się będzie stopniowo. Do 30 września 2009 roku DVB-T ma ruszyć w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu oraz być może w Rzeszowie i Wiśle.

Według projektu KRRiT, w drugim etapie telewizja cyfrowa zostanie uruchomiona w marcu 2010 roku na kolejnych 24 obszarach, a w trzecim etapie w lipcu 2011 roku - na 16 obszarach.

Całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku. W 2014 roku wygasają natomiast koncesje nadawców komercyjnych na nadawanie programów w systemie analogowym.

d6bm21m

Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej w Zielonej Górze i Żaganiu ma nastąpić do 30 czerwca 2011 roku, w Rzeszowie i Wiśle do 30 września 2011 roku, w Warszawie i Poznaniu do 30 września 2012 roku.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ ana/

d6bm21m

Podziel się opinią

Share
d6bm21m
d6bm21m