Trwa ładowanie...
d2auckt
07-11-2007 08:58

TVP: Platforma boi się

TVP myśli o samodzielnej cyfryzacji kraju. I to w układzie „dwa w jednym”. Zwycięzcy wyborów obawiają się skandalu.

d2auckt
d2auckt

Za prezesury Andrzeja Urbańskiego w TVP przyspieszyły prace nad rozwiązaniami technologicznymi, które mogą zmienić oblicze telewizji publicznej i rynku. Nieprzypadkowo na rynek wypłynęły informacje o możliwym porozumieniu z SES Astra, operatorem satelitarnym i szczegóły listu intencyjnego Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polkomtela.

TVP Samosia

TVP ma pomysł na samodzielną cyfryzację kraju - część terytorium objęłaby nadajnikami umieszczonymi na masztach Polkomtela, a sygnał telewizyjny na pozostałym obszarze byłby udostępniony poprzez platformę satelitarną.
_ Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej będzie możliwe w ograniczonym zakresie, dlatego uważam, że jedyną skuteczną metodą cyfryzacji jest platforma satelitarna. Jesteśmy w stanie pomóc w tym telewizji. I od dwóch lat ją namawiamy _ - mówi Krzysztof Surgowt, prezes SES Astra.

_ Ewentualne porozumienie z Astrą nie wyklucza porozumienia na bazie listu intencyjnego z Polkomtelem _ - zauważa Marcin Bochenek, członek zarządu TVP ds. technicznych.

Zaznacza, że te sprawy to na razie czysta teoria. Nawet jeśliby tak było, to już domniemania budzą mnóstwo emocji.
_ Obecny zarząd chce nas wplątać w jakieś zobowiązania, które mogą się skończyć tak jak w przypadku Eureko _ - ostrzega Iwona Śledzińska- -Katarasińska z PO.

d2auckt

_ Wiele wskazuje, że TVP dąży do utrzymania połowy rynku telewizyjnego i ma pomysł na cyfryzację kraju stojący w opozycji do planów rządowych _ - mówi Andrzej Zarębski, ekspert ds. mediów.

Strategia rządowa nie przewiduje „cyfrowych” preferencji dla TVP.

Ma być więcej i lepiej

Zmiana nadawania z analogowego na cyfrowe sprawi, że przeciętny widz będzie mógł oglądać więcej programów. Będą one lepszej jakości, a przy okazji może uzyskać dostęp do wielu usług interaktywnych. TVP od dawna próbuje stanąć w opozycji do nadawców prywatnych i może dlatego proces transformacji wciąż tkwi w punkcie wyjścia. _ Zapowiedzi, że tego typu pomysły przyspieszą cyfryzację kraju, traktuję z dużą rezerwą. Jest to technologicznie niemożliwe - jeśli nadajniki na masztach Polkomtela będą działały równolegle z telewizją analogową, systemy będą się wzajemnie zakłócały _ - przewiduje Stefan Kamiński z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Daleka droga

W zeszłym tygodniu - po publikacji „Newsweeka” - wydawało się, że zarząd TVP jest blisko podpisania 10-letniej, wartej setki milionów euro, umowy z Astrą. Ale zarówno zarząd TVP, jak i szef Astry stanowczo zaprzeczają, by do podpisania umowy miało wkrótce dojść.
_ Od czasów Jana Dworaka namawiamy TVP do stworzenia platformy satelitarnej. Przysłaliśmy ofertę do telewizji publicznej na początku października, ale do porozumienia daleka droga _ - twierdzi Krzysztof Surgowt.

d2auckt

_ Astra nadesłała nam tylko wstępne propozycje, które analizujemy w świetle naszych planów. O podobnych sprawach decyduje zarząd spółki _ - wyjaśnia Marcin Bochenek.

Porozumieniem z Astrą zarząd zajmował się w ubiegłym tygodniu. Sprawa była też wczoraj przedmiotem dyskusji. Decyzji nie podjęto, bo w przyszłym tygodniu mają być gotowe analizy.

O potencjalnej umowie niewiele wie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz rada nadzorcza TVP, która od miesięcy nie może funkcjonować, bo działa w niepełnym składzie.

Magdalena Wierzchowska
Puls Biznesu

d2auckt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2auckt