"Twórzmy hasła za pomocą wierszyków", radzi ekspert
Współczesność wymaga od nas korzystania z coraz większej liczby haseł. Łatwo więc pójść na skróty - i korzystać wszędzie z tych samych, prostych haseł. Je jednak bardzo łatwo złamać. Co więc zrobić? - Na przykład korzystajmy z wierszyków Jana Brzechwy - radzi ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego.
Konta internetowe, media społecznościowe, systemy w pracy - każdy z nas musi znać przynajmniej kilka haseł do logowania. A czasem musimy ich mieć nawet i kilkadziesiąt.
Trudno to wszystko zapamiętać. Często więc stosujemy albo bardzo proste hasła, albo korzystamy z jednego, "uniwersalnego", do wszystkich aplikacji.
Przestrzega przed tym jednak dr Grzegorz Podgórski z Katedry Informatyki Wydziału Zarządzania UŁ - Jak trudno złamać hasła? Obecnie, ze względu na większe moce obliczeniowe, do tego typu zadań używa się kart graficznych, a właściwie farm kart graficznych. Dla przykładu - jedna karta graficzna może łamać szyfry z prędkością 102 miliardów sprawdzeń na sekundę. Mówiąc prościej, taki mały zestaw złamie 8-znakowe hasło w czasie mniejszym niż 24 godziny! - opowiada ekspert.
RODO po liftingu. Są nowe przepisy. Obejrzyj wideo:
- Im dłuższe hasło, im bardziej skomplikowane (wielkie litery, małe litery, znaki specjalne,liczby), tym trudniej je złamać - przypomina ekspert. Zaznacza, że stosunkowo prosto jest odgadnąć "łamaczom szyfrów" hasła, które bazują na słowach pojawiających się w słownikach. Lepiej więc postawić na abstrakcyjne kody.
Ale jak je zapamiętać? Tym bardziej, że przecież eksperci radzą, by do każdego konta mieć osobne hasło. - Jeżeli używamy jednego hasła (lub nawet zbliżonego - tak, tak, jeśli dodacie do swojego hasła standardowego nazwę usługi np. „stokrotkagmail”,„stokrotkafacebook” to się nie liczy), to jesteśmy narażeni na to, iż w przypadku włamania i wykradzenia naszego hasła do jakiegoś mało istotnego dla nas miejsca, pozostałe, w których z niego korzystaliśmy, także są narażone na niebezpieczeństwo - przypomina ekspert.
"Wykorzystujmy wierszyki"
Dr Podgórski w Uniwersytetu Łódzkiego ma radę. Można się wspomóc... popularnymi wierszykami.
Na przykład hasło typu „Nswdt,Tssr:” nie bazuje na żadnym słowie ze słownika - i będzie trudne do odgadnięcia. Teoretycznie jednak trudno je zapamiętać. - Tylko teoretycznie, mówi ekspert. - Rozwinięcie jest bardzo proste i wszystkim pewnie znane, pochodzące z wiersza Brzechwy „Na straganie”: „Na straganie wdzień targowy, Takie słyszy się rozmowy:” Jest to tylko przykład, tworzenia haseł na podstawie wierszyków (niekoniecznie trzeba wykorzystywać pierwsze wersy, które każdy zna). Można także tworząc takie hasła łączyć wierszyki z tekstami piosenek, ulubionych sekwencji itp. Im bardziej skomplikujemy hasło, tym lepiej - radzi dr Podgórski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl