Trwa ładowanie...
d36ozrp

"Twórzmy hasła za pomocą wierszyków", radzi ekspert

Współczesność wymaga od nas korzystania z coraz większej liczby haseł. Łatwo więc pójść na skróty - i korzystać wszędzie z tych samych, prostych haseł. Je jednak bardzo łatwo złamać. Co więc zrobić? - Na przykład korzystajmy z wierszyków Jana Brzechwy - radzi ekspert z Uniwersytetu Łódzkiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trudne hasła są lepsze, ale ciężej je zapamiętać. Są jednak na to sposoby
Trudne hasła są lepsze, ale ciężej je zapamiętać. Są jednak na to sposoby (pexels, Fot: pexels.com)
d36ozrp

Konta internetowe, media społecznościowe, systemy w pracy - każdy z nas musi znać przynajmniej kilka haseł do logowania. A czasem musimy ich mieć nawet i kilkadziesiąt.

Trudno to wszystko zapamiętać. Często więc stosujemy albo bardzo proste hasła, albo korzystamy z jednego, "uniwersalnego", do wszystkich aplikacji.

Przestrzega przed tym jednak dr Grzegorz Podgórski z Katedry Informatyki Wydziału Zarządzania UŁ - Jak trudno złamać hasła? Obecnie, ze względu na większe moce obliczeniowe, do tego typu zadań używa się kart graficznych, a właściwie farm kart graficznych. Dla przykładu - jedna karta graficzna może łamać szyfry z prędkością 102 miliardów sprawdzeń na sekundę. Mówiąc prościej, taki mały zestaw złamie 8-znakowe hasło w czasie mniejszym niż 24 godziny! - opowiada ekspert.

d36ozrp

RODO po liftingu. Są nowe przepisy. Obejrzyj wideo:

- Im dłuższe hasło, im bardziej skomplikowane (wielkie litery, małe litery, znaki specjalne,liczby), tym trudniej je złamać - przypomina ekspert. Zaznacza, że stosunkowo prosto jest odgadnąć "łamaczom szyfrów" hasła, które bazują na słowach pojawiających się w słownikach. Lepiej więc postawić na abstrakcyjne kody.

Ale jak je zapamiętać? Tym bardziej, że przecież eksperci radzą, by do każdego konta mieć osobne hasło. - Jeżeli używamy jednego hasła (lub nawet zbliżonego - tak, tak, jeśli dodacie do swojego hasła standardowego nazwę usługi np. „stokrotkagmail”,„stokrotkafacebook” to się nie liczy), to jesteśmy narażeni na to, iż w przypadku włamania i wykradzenia naszego hasła do jakiegoś mało istotnego dla nas miejsca, pozostałe, w których z niego korzystaliśmy, także są narażone na niebezpieczeństwo - przypomina ekspert.

d36ozrp

"Wykorzystujmy wierszyki"

Dr Podgórski w Uniwersytetu Łódzkiego ma radę. Można się wspomóc... popularnymi wierszykami.

Czytaj też: Kradzież danych klientów British Airways. Wyciekły informacje z kart kredytowych

Na przykład hasło typu „Nswdt,Tssr:” nie bazuje na żadnym słowie ze słownika - i będzie trudne do odgadnięcia. Teoretycznie jednak trudno je zapamiętać. - Tylko teoretycznie, mówi ekspert. - Rozwinięcie jest bardzo proste i wszystkim pewnie znane, pochodzące z wiersza Brzechwy „Na straganie”: „Na straganie wdzień targowy, Takie słyszy się rozmowy:” Jest to tylko przykład, tworzenia haseł na podstawie wierszyków (niekoniecznie trzeba wykorzystywać pierwsze wersy, które każdy zna). Można także tworząc takie hasła łączyć wierszyki z tekstami piosenek, ulubionych sekwencji itp. Im bardziej skomplikujemy hasło, tym lepiej - radzi dr Podgórski.

Czytaj też: Bank Pekao ostrzega przed oszustwem. Nawet nie otwieraj tego maila

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36ozrp

Podziel się opinią

Share

d36ozrp

d36ozrp