Trwa ładowanie...
d4aigjx
01-02-2010 11:23

Tydzień bogaty w dane makro

Pomimo bardzo dobrego odczytu wstępnych danych na temat amerykańskiego PKB w czwartym kwartale 2009r, a także wzrostu indeksu Chicago PMI do poziomu 61,5pkt. w styczniu, na rynku w dalszym ciągu utrzymują się minorowe nastroje.

d4aigjx
d4aigjx

W minionym tygodniu kontynuowana była korekta na rynkach akcji, a euro pozostawało pod presją sprzedających. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem zarówno europejskich, jak i amerykańskich indeksów akcji. Waluta amerykańska kontynuowała aprecjację, ustanawiając nowe maksima w stosunku do głównych walut.

Wydarzeniem tego tygodnia będzie publikacja miesięcznego raportu z rynku pracy w USA. Oczekuje się, że sytuacja na rynku pacy w styczniu poprawi się. Najprawdopodobniej stopa bezrobocia utrzyma się na niezmienionym poziomie 10,%, natomiast ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrośnie. Prognostykiem danych NFP będzie raport ADP publikowany w środę.

W strefie euro uwaga inwestorów będzie koncentrowała się wokół posiedzenia ECB. Stopy pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak istotna będzie retoryka i to jak Trichet odniesie się do głośniej w ostatnim czasie sprawy greckiej i poziomu inflacji. Istotne będę również dane dotyczące sprzedaży detalicznej, gdzie zarówno w strefie euro, jak i w Niemczech analitycy spodziewają się wzrostów.

Giełdy w dalszym ciągu najprawdopodobniej pozostaną w fazie korekty w tym tygodniu. Pomimo dość dobrych wyników spółek, perspektywy dotyczące przyszłych przychodów i wydatków pozostają wątpliwe, a także rośnie ryzyko związane z zacieśnianiem polityki monetarnej przez niektóre kraje. Ponadto waluta amerykańska pozostaje w silnym trendzie, którego kontynuacji sprzyja sytuacja techniczna na indeksie dolarowym, który przełamał silne geometryczne wsparcie i kontynuuje zwyżkę.

d4aigjx

EURPLN Eurozłoty rozpoczął ten tydzień od ponownego testu okolic 4,00. Brak siły na pokonanie istotnego oporu w rejonie 4,10, a także wybicie z 4groszowego zakresu konsolidacji dołem przyczyniło się do dalszej aprecjacji złotego. Z technicznego punktu widzenia możliwe jest teraz niewielkie odreagowanie, ale obecna sytuacja techniczna sprzyja dalszym spadkom na EURPLN. Docelowym poziomem w najbliższych dniach mogą być okolice 3,9680, gdzie przebiega rozszerzenie 127,2% całości impulsu wzrostowego z poziomu 4,00 w okolice 4,11. Najbliższym oporem pozostają obecnie okolice 4,0360.

W dniu dzisiejszym zostały opublikowane dane na temat indeksu PMI dla Polski. Indeks spadł do poziomu 51pkt. z 52,4pkt. w poprzednim okresie.

EURUSD
Końcowe dane na temat indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro pokazały jego wzrost w styczniu do poziomu 52pkt. Notowania eurodolara odreagowują nieco ostatnie silne spadki. Obecny ruch może być kontynuowany w okolice 1,3985, gdzie znajduje się najbliższy opór w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, a także 38,2% zniesienia fib całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 1,4200. Najbliższym pozostaje wsparcie na poziomie 1,3850 wyznaczone poprzez zeszłotygodniowe minimum. Obecna sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji trendu spadkowego na tej parze. Na wykresie dziennym notowania zbliżają się do wsparcia na poziomie 1,3750 wyznaczonego poprzez 50% zniesienia fib całości impulsu wzrostowego, jaki zaczął się kształtować pod koniec 2008r.

GBPUSD
GBPUSD wyłamał się dołem z szerszego zakresu wahań. Obecnie notowania zbliżają się w okolice minimum z początku stycznia tego roku. Zmiana sentymentu do waluty amerykańskiej może powodować dalsze spadki na GBPUSD. Notowania zbliżają się do najbliższego wsparcia na poziomie 1,5830. Ponadto ruch korekcyjny na EURGBP będzie sprzyjał rozwojowi takiego scenariusza. Istotnym oporem pozostają okolice 1,6100. Lepsze dane na temat indeksu PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii nie miały większego wpływu na notowania tej pary.

d4aigjx

USDJPY
USDJPY po raz kolejny powrócił powyżej poziomu 90 jenów za dolara. Lepsze wstępne dane na temat PKB za IV kwartał z USA ożywiły nieco perspektywy dla gospodarki amerykańskiej. Notowania znajdują się obecnie blisko górnego ograniczenia kanału spadkowego, jaki kształtuje się na wykresie godzinowym dolarjena od początku tego roku. Najbliższy opór w postaci zniesienia fib 61,8% całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 91,88 znajduje się na poziomie 90,83.

Wstępne dane z Japonii na temat indeksu wskaźników wyprzedzających zostaną opublikowane w piątek.

Anna Wrzesińska
IDMSA

d4aigjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aigjx