Trwa ładowanie...
holderName

Tydzień na rozliczenie PIT przez pracodawcę

Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego wypełniania rocznego PIT, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Wystarczy, że złoży wniosek na druku PIT-12. Trzeba to zrobić najpóźniej do 10 stycznia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tydzień na rozliczenie PIT przez pracodawcę
(WP.PL)
holderName

Zgodnie bowiem z art. 37 ustawy o PIT prawo do rozliczenia przez płatnika ma osoba, która przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży mu oświadczenie na druku PIT-12.

– Pewne wątpliwości budzi określenie „przed 10 stycznia”. W praktyce jednak pracodawcy akceptują wnioski, które trafiają do nich jeszcze tego dnia. W tym roku to będzie poniedziałek. Firma rozliczy wówczas za pracownika roczny podatek na formularzu PIT-40, który trafi do urzędu skarbowego do końca lutego. Nic więcej nie trzeba już robić. Dotyczy to jednak tylko tych podatników, którzy mają proste rozliczenia podatkowe – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.

Z pomocy płatnika mogą skorzystać podatnicy, którzy pracowali przez cały rok w jednej firmie. W PIT-12 oświadczają bowiem, że nie mieli w 2010 r. innych dochodów niż te uzyskane od płatnika. Jeśli ktoś zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, musi rozliczyć się sam. Na złożenie zeznania na PIT-37 jest czas do końca kwietnia.

holderName

Pośrednictwo płatnika nie dotyczy osób, które chcą skorzystać z preferencji, np. ulgi rodzinnej czy ulgi na Internet, wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

– Pracodawca nie uwzględni w PIT-40 żadnych ulg ani odliczeń, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli pracownik zostanie już rozliczony przez pracodawcę, a następnie będzie chciał skorzystać np. z ulgi na dziecko, to musi do końca kwietnia złożyć odrębne zeznanie PIT-37 wraz z uzasadnieniem. Jeśli zmieni zdanie przed końcem lutego, to powinien poinformować pracodawcę, by zamiast PIT-40 przygotował dla niego PIT-11, czyli informację o dochodach – dodaje Anna Misiak.

Monika Pogroszewska

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName