Tydzień niskiej aktywności na złotym

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań w zakresie minimów osiągniętych w podczas piątkowej sesji. Inwestorzy wyceniają polską walutę następująco: 4,1527 PLN za euro, 3,1810 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3784 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,366% w przypadku obligacji 10-letnich.

29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 08:46

Ostatnie kilka sesji na złotym charakteryzowało się spadkami wartości polskiej waluty w ślad za realizacją zysków na większości par wchodzących w skład koszyka CEE. Dynamika ruchu w kierunku 4,1625 EUR/PLN sygnalizuje, iż za impuls ten odpowiedzialny jest w dużej mierze kapitał spekulacyjny, który uczestniczył w skokowym umocnieniu złotego na początku kwietnia. Dodatkowo koniec miesiąca zwyczajowo sprzyja wzrostowi aktywności importerów na rynku, co przyczynia się do zwiększenia podaży na złotym. W szerszym ujęciu wydaje się, iż kluczową kwestią pozostają poziomy stóp procentowych w Polsce oraz w Strefie Euro. W kraju spekuluje się, iż RPP po otrzymaniu projekcji makroekonomicznej NBP zdecyduje się na dalsze cięcia stóp. W Strefie Euro duża część obserwatorów zakłada, że podczas najbliższego posiedzenia EBC (2 maja) Mario Draghi zdecyduje się na obniżeniu poziomu stopy procentowej o 25pb.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji z rynku krajowego. Jedyną istotną figurą w rozpoczynającym się tygodniu jest odczyt przemysłowego indeksu PMI za kwiecień (publikacja 2 maj). Uwaga inwestorów, zarówno na złotym jak i na szerokim rynku, skupiona będzie przede wszystkim na ww. posiedzeniu EBC w czwartek. Ostatnia słabość rynku bazowego tłumaczona jest właśnie obawami, iż Bank Centralny zdecyduje się na obniżenie stopy referencyjnej w Strefie, aby wesprzeć spowalniające gospodarki (m.in. Niemcy).

Z rynkowego punktu widzenia aktywność inwestorów na złotym w rozpoczynającym się tygodniu będzie najprawdopodobniej mocno ograniczona z uwagi na brak handlu 1 i 3maja. Dodatkowo na początek tygodnia przypadają święta w Azji, stąd praktycznie jedynym dniem sesyjnym będzie 2 maja. Z technicznego punktu widzenia silny opór w obszarze 4,1625 PLN powinien wygenerować ruch korekcyjny w kierunku okolic 4,1250-4,1370 PLN. Ewentualny impuls stanowić będzie jedynie korektę ostatniego mocnego ruchu deprecjacyjnego, ponieważ pro-spadkowy układ rynku bazowego wskazuje, iż waluty emerging markets w dalszym ciągu znajdować się będą pod presją.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)