Tydzień: Uwaga na dane o produkcji i budownictwie

W najbliższych dniach największe znaczenie dla inwestorów mogą mieć dane o budownictwie mieszkaniowym jak i produkcji przemysłowej.

Tydzień: Uwaga na dane o produkcji i budownictwie
Źródło zdjęć: © Open Finance

Zatem to wtorek może być dniem najbardziej interesującym dla rynków, bo tego dnia przypada większość najciekawszych publikacji. Zanim jednak do nich dojdziemy - krótki rzut oka na sytuację przed dzisiejszą sesją.

PKB w Japonii wzrósł o 0,4 proc. wobec oczekiwanych 2,3 proc. Co ciekawe, wartość PKB z II kwartału była niższa niż wartość PKB Chin za ten sam okres. Wiele wskazuje więc na to, że Chiny staną się drugą co do wielkości gospodarką świata na koniec 2010 r., ponieważ ich gospodarka cały czas rośnie i w tym roku oczekiwany jest jej wzrost o przynajmniej 8 proc. Rynki azjatyckie zanotowały mieszane zamknięcia. Od spadku Nikkei o 0,6 proc., przez 0,2 proc. stratę Kospi do 1,8 proc. wzrostu Shanghai Composite, który pociągnęły w górę akcje producentów energii alternatywnej.

Po spadku o 0,4 proc. S&P, nastroje w Europie mogą być umiarkowane pozytywne. WIG20 może otworzyć się na plusie, ponieważ w piątek na fixingu znacznie obniżył loty - jest więc miejsce na odrobienie dystansu. Nie bez znaczenia jest fakt, że mimo serii spadkowych sesji w zeszłym tygodniu WIG20 obronił wsparcie na poziomie 2 450 pkt, co może dodać wiary inwestorom.

Poznamy dziś skalę napływu kapitałów do USA za czerwiec, co może wpłynąć na rynek obligacji i pośrednio akcji, ale w gruncie rzeczy należałoby spodziewać się dziś spokojnej sesji, ponieważ publikowane jutro dane mogą być ważniejsze dla inwestorów. Jutro poznamy indeks koniunktury w Niemczech ZEW oraz dane z rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce i w USA. O ile po danych z Polski możemy spodziewać się wzrostu branży, o tyle dane dotyczące budownictwa w USA ostatnio regularnie rozczarowują inwestorów. Jutro poznamy także dynamikę produkcji przemysłowej w Stanach, która powinna wskazać na wzrost (sprzyja temu wciąż słaby dolar), w środę analogiczne dane opublikuje GUS.

Czwartek będzie interesującym dniem dla posiadaczy kredytów CHF, bo poznamy wyniki handlu zagranicznego Szwajcarii. Wzrost nadwyżki handlowej (oczekiwany) wskazywałby na możliwość dalszego umocnienia franka. Tego dnia dowiemy się także jaka była dynamika sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz jak prezentuje się indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury w USA. Zwłaszcza te ostatnie dane mogą mieć znaczący wpływ na przebieg notowań.

Emil Szweda, Open Finance

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)