Trwa ładowanie...
kukurydza
29-10-2013 17:06

Tygodniowy raport z rynku surowców: Kukurydza - atrakcyjne ceny dla kupujących

Ceny kukurydzy na giełdach w USA nie przestają spadać. Od szczytu z 2012 r. cen surowca spadły już o prawie 50%. Rekordowe zbiory surowca w tym sezonie zaczynają coraz mocniej oddziaływać na rosnące zapasy surowca, które jednak są cały czas na poziomach najniższych niemal od 15 lat. Co więcej nadpodaż kukurydzy skutecznie i dość szybko zachęciła inwestorów finansowych do zamykania długich pozycji, co dodatkowo spotęgowało siłę spadków cen w ostatnich miesiącach.

Tygodniowy raport z rynku surowców: Kukurydza - atrakcyjne ceny dla kupującychŹródło: Thinkstockphotos
d3nfnmu
d3nfnmu

http://i.wp.pl/a/f/pdf/32247/tygodniowy-raport-z-rynku-surowcow--kuku.pdf Ceny kukurydzy na giełdach w USA nie przestają spadać. Od szczytu z 2012 r. cen surowca spadły już o prawie 50%. Rekordowe zbiory surowca w tym sezonie zaczynają coraz mocniej oddziaływać na rosnące zapasy surowca, które jednak są cały czas na poziomach najniższych niemal od 15 lat. Co więcej nadpodaż kukurydzy skutecznie i dość szybko zachęciła inwestorów finansowych do zamykania długich pozycji, co dodatkowo spotęgowało siłę spadków cen w ostatnich miesiącach.

Biorąc pod uwagę ostatni silny spadek cen surowców rolnych i zakładających stabilizację ich cen w najbliższych miesiącach, przyszłoroczne tempo wzrostu podaży kukurydzy może okazać się zaskakująco niskie. Przyczyną tego zjawiska może być utrzymywanie się bieżących, wysokich ceny ropy, które są istotnym źródłem kosztów dla gospodarstw rolnych i od których pośrednio zależą ceny gazu w dużej części świata (głównie poza Stanami Zjednoczonymi), które są najważniejszym składnikiem produkcji większości nawozów. Tym samym warunkiem niezbędnym dla trwałego utrzymywania się niskich cen zbóż jest nie tylko tegoroczny ich wysoki poziom zbiorów i sprzyjająca pogoda, ale także znaczny spadek cen ropy lub też spadek cen gazu poza USA. O ile nieduży spadek cen ropy w perspektywie kolejnych miesięcy jest jak najbardziej prawdopodobny, o tyle trudno oczekiwać by ceny ropy Brent już pod koniec tego roku znalazły się w okolicach 90 USD za baryłkę.

Co więcej, niski stan zapasów kukurydzy po trzech sezonach z rynkowym deficytem sprawia, że każda dodatkowy milion tony mniej surowca będący efektem problemów z pogodą (takich np. jak te ostatnie o którym informowaliśmy na xpulsie: link tutaj), może szybko ponownie doprowadzić do powrotu deficytu na rynku.

Wnioski

Naszym zdaniem kukurydza jest obecnie bardzo tania z perspektywy ostatnich lat i fundamentów rynku, które nie gwarantują utrzymania się nadpodaży surowca w kolejnych sezonach. Tym samym warto rozważyć obecnie kupowanie tego surowca z perspektywą wzrostu cen w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy.

d3nfnmu

Za taką strategią przemawia również ilość długich pozycji spekulacyjnych netto, która jest najniższa od 2005 r., co pokazuje wyprzedanie rynku. Tak więc każdy kolejna informacja o problemach z pogodą w USA może szybko spowodować ponowne otwieranie długich pozycji i wzrost cen kukurydzy. Co więcej ceny substytutów kukurydzy czyli pszenicy i soi pozostają relatywnie mocno droższe.

Dział Analiz XTB

[ Zobacz pełen raport

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/29908/biuletyn_poranny_20120925.pdf )

d3nfnmu

| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |

d3nfnmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nfnmu