Trwa ładowanie...

Tyle zapłacisz za abonament RTV w 2025 r. Znamy stawki

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję w sprawie wysokości opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 r. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczanie opłat z góry.

Oto stawki abonamentu RTV w 2025 r.Oto stawki abonamentu RTV w 2025 r.Źródło: Getty Images, fot: Patryk_Kosmider
d35y7ha
d35y7ha

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w 2025 r. stawki abonamentu RTV nie zmienią się. Będą takie same, jak obecnie. Warto wspomnieć, że również w tym roku KRRiT nie podniosła opłat abonamentowych i są one na poziomie z 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Tyle wyniosą opłaty za abonament w 2025 r.

Jak informuje dziennik, w 2025 r. opłata abonamentowa za każdy miesiąc używania radia będzie wynosić 8,70 zł, a telewizora – 27,30 zł. Przewidziano również zniżki za uiszczenie opłat na okres dłuższy niż jeden miesiąc. Zniżki w 2025 r. wyniosą:

  • 3 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za dwa miesiące z góry ,
  • 4 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry,
  • 5 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry
  • 10 proc. miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za rok kalendarzowy z góry.

To oznacza, że w przypadku płatności z góry za rok opłata za radio wyniesie 94 zł, a za telewizor 294,90 zł.

Przypomnijmy, że abonament RTV jest opłatą, którą powinni uiszczać niemal wszyscy posiadacze odbiorników radiowych oraz telewizyjnych - również w przypadku osób, opłacających np. telewizję kablową, satelitarną czy cyfrową. Polskie prawo nakazuje rejestrację zakupionego odbiornika na poczcie lub przez internet i regularną opłatę należnego abonamentu.

d35y7ha

Jednak istnieje grupa osób, która nie musi płacić abonamentu RTV. Jak już informowaliśmy w WP Finanse, są to m.in. osoby powyżej 75. roku życia, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także całkowicie niezdolne do pracy.

Skarbówka ściga za zaległy abonament RTV

W przypadku zaległości posiadacz odbiornika otrzymuje upomnienie na liście. Jeśli nie przyniesie ono skutku, Poczta Polska wystawia tytuł wykonawczy i kieruje sprawę do urzędu skarbowego. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości, czyli w przypadku telewizora będzie to kwota przekraczająca 800 zł.

Ostatnie dane KRRiT wskazują, że wiele osób uchyla się od płatności. Na koniec 2022 r. za abonament RTV płaciło tylko 828 tys. osób, co stanowi 34,7 proc. wszystkich zobowiązanych do płaty. Rok wcześniej opłaty wnosiło nieco ponad 900 tys. zobowiązanych. Od stycznia do listopada 2023 r. urzędy skarbowe zajęły ponad 20,03 mln zł z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35y7ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y7ha