Trwa ładowanie...
d3dav1o

Tym rodzicom odbiorą 500+. Ważna decyzja

Bierzesz w Niemczech Kindergeld? Zapomnij o 500+! Niemiecki urząd podjął decyzję, a to oznacza mniej pieniędzy w portfelach polskich rodzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Niemcy przykręcają kurek. Polakom się to nie spodoba.
Niemcy przykręcają kurek. Polakom się to nie spodoba. (Flickr)
d3dav1o

Niemcy zakręcają kurek pieniędzy na dzieci w Polsce. Jeśli rodzina pobiera tzw. Kindergeld, zostanie on pomniejszony o 500+, które dostaje w Polsce. Dyskusje nad wypłaceniem świadczeń trwają od miesięcy. Teraz Federalny Trybunał Finansowy podjął decyzję. Uznał, że polskie 500+ jest tożsame z Kindergeld i nie można pobierać ich jednocześnie.

Zobacz: Na 500+ czekają miesiącami. Wiceminister rodziny odpowiada: "trudna sprawa"

Każdy wnioskodawca, który ma dzieci poza Niemcami, zostanie dokładnie skontrolowany - donosi Centrum Finansowo Podatkowe Finanzamat.

d3dav1o

mBank webinar dla firm: Jak płynnie przenieść stacjonarny biznes do online, przetrwać i wygrać w kryzysie?

To oznacza, że pracujący w Niemczech Polacy, którzy posiadają dzieci w Polsce, a chcą nadal pobierać niemiecki zasiłek rodzinny, będą musieli szczegółowo wypełnić dokumenty wskazując, czy pobierają inne świadczenia w tym również te w Polsce.

Jak wynika z danych Finanzamat, w Niemczech Kindergeld pobiera 660 tys. osób, które nie są Niemcami, ale są obywatelami państw Unii Europejskiej. Największą grupę wnioskujących o niemiecki socjal stanowią Polacy. W blisko co trzecim przypadku pieniądze były wypłacane na dzieci mieszkające w Polsce.

d3dav1o

Czytaj: 500 plus. Skąd pochodzą pieniądze, które trafiają do milionów Polaków?

Kindergeld przysługuje na pierwsze i drugie dziecko. Wynosi 204 euro. Dodatkowo na trzecie wypłacane jest 210 euro i 235 na każde kolejne. Prócz tego, dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej przewidziane jest dodatkowe świadczenie w wysokości 185 euro miesięcznie.

Niemcy chcą ukrócić odpływ pieniędzy, które miał być przeznaczane rodziny z dziećmi mieszkające w Niemczech. Tymczasem w ponad 28 proc. przypadków są one transferowane na rodziny poza krajem, którym pracownik jest zatrudniony.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dav1o

Podziel się opinią

Share

d3dav1o

d3dav1o