Trwa ładowanie...

Tym rodzicom odbiorą 500+. Ważna decyzja

Bierzesz w Niemczech Kindergeld? Zapomnij o 500+! Niemiecki urząd podjął decyzję, a to oznacza mniej pieniędzy w portfelach polskich rodzin.

Share
Tym rodzicom odbiorą 500+. Ważna decyzjaŹródło: Flickr
dw2y44m

Niemcy zakręcają kurek pieniędzy na dzieci w Polsce. Jeśli rodzina pobiera tzw. Kindergeld, zostanie on pomniejszony o 500+, które dostaje w Polsce. Dyskusje nad wypłaceniem świadczeń trwają od miesięcy. Teraz Federalny Trybunał Finansowy podjął decyzję. Uznał, że polskie 500+ jest tożsame z Kindergeld i nie można pobierać ich jednocześnie.

Każdy wnioskodawca, który ma dzieci poza Niemcami, zostanie dokładnie skontrolowany - donosi Centrum Finansowo Podatkowe Finanzamat.

mBank webinar dla firm: Jak płynnie przenieść stacjonarny biznes do online, przetrwać i wygrać w kryzysie?

To oznacza, że pracujący w Niemczech Polacy, którzy posiadają dzieci w Polsce, a chcą nadal pobierać niemiecki zasiłek rodzinny, będą musieli szczegółowo wypełnić dokumenty wskazując, czy pobierają inne świadczenia w tym również te w Polsce.

dw2y44m

Jak wynika z danych Finanzamat, w Niemczech Kindergeld pobiera 660 tys. osób, które nie są Niemcami, ale są obywatelami państw Unii Europejskiej. Największą grupę wnioskujących o niemiecki socjal stanowią Polacy. W blisko co trzecim przypadku pieniądze były wypłacane na dzieci mieszkające w Polsce.

Kindergeld przysługuje na pierwsze i drugie dziecko. Wynosi 204 euro. Dodatkowo na trzecie wypłacane jest 210 euro i 235 na każde kolejne. Prócz tego, dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej przewidziane jest dodatkowe świadczenie w wysokości 185 euro miesięcznie.

Niemcy chcą ukrócić odpływ pieniędzy, które miał być przeznaczane rodziny z dziećmi mieszkające w Niemczech. Tymczasem w ponad 28 proc. przypadków są one transferowane na rodziny poza krajem, którym pracownik jest zatrudniony.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw2y44m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dw2y44m