Trwa ładowanie...
d1qu071

Ubezpieczenie auta na kilka lat jest tańsze

Kupujesz samochód na kredyt lub w leasingu? Nie musisz już przejmować się, że za rok twój ubezpieczyciel zmieni reguły gry lub drobna stłuczka pozbawi cię zniżek na ubezpieczenie autocasco. Święty spokój zagwarantuje polisa długoterminowa.

d1qu071
d1qu071

Firmy ubezpieczeniowe często zmieniają warunki ochrony autocasco. Np. PZU zmodyfikował taryfy w bieżącym roku już dwukrotnie - w kwietniu i czerwcu. Tymczasem kupując auto na kredyt lub biorąc je w leasing, można w salonach samochodowych czy komisach zawrzeć umowę AC od razu na kilka lat. Klient ma wtedy pewność, że za każdy rok ubezpieczyciel naliczy składkę w tej samej wysokości. _ Właściciel auta, który wybrał pakiet kilkuletniego ubezpieczenia, nie musi martwić się ani stłuczkami, ani zmianami stawek. Nie obejmą go żadne podwyżki _- wyjaśnia Monika Rączka z serwisu ubezpieczeniowego Volkswagena.

Polisę można opłacić jednorazowo, ale jej koszty mogą być też wliczane w kredyt czy w leasing. Dla wielu klientów duże znaczenie ma także to, że nie muszą jednorazowo wykładać znacznej kwoty. Do niedawna umowy tego typu były dostępne tylko w salonach i komisach samochodowych. Klient dostawał ofertę, gdy kupował auto. Teraz popyt wymusił podaż. Do Polski trafia coraz więcej młodszych pojazdów z zagranicy. Ich właściciele są bardziej skłonni wykupić polisę AC, a nie tylko obowiązkowe OC. Długoterminowe ubezpieczenia zaczęły oferować nawet banki, które finansują zakupy aut.

_ Możemy ubezpieczać samochody od pierwszego do siódmego roku eksploatacji. Oferujemy pakiety od dwuletnich do pięcioletnich _- mówi Marzena Farion-Rzeźniczak, kierownik Zespołu Produktów Ubezpieczeniowych Dominet Banku. Takie polisy stanowią tam na razie zaledwie ok. 2 proc. ogółu zawieranych umów komunikacyjnych. Na polskim rynku długoterminowe ubezpieczenia oferują także m.in. GE Money Bank i GMAC Bank. W tym ostatnim już co dziesiąta polisa jest kilkuletnia.

Firmy mają o co walczyć, bo na AC i OC w 2007 r. wydaliśmy ponad 10 mld zł. Tylko w I kw. br. suma składek zebranych z tych ubezpieczeń przekroczyła 2,9 mld zł. W grupie długoterminowych największą popularnością cieszą się polisy 2- i 3-letnie. Dotyczy to polis AC, ale również OC, które wprawdzie muszą być zawierane na 12 miesięcy, ale w praktyce można kupić OC na dłuższy czas i odnawiać je co roku.

d1qu071

Umowa długoterminowa jest bardziej opłacalna, nawet pomimo że standardowo płacimy z roku na rok mniejszą składkę, gdyż auto traci na wartości. W Dominecie, który współpracuje z PZU, koszt pięcioletniego pakietu AC dla wartego 50 tys. zł nowego forda focusa ubezpieczanego w Warszawie wynosi 9450 zł. W GE Money za AC z Assistance na 5 lat też zapłacimy 9450 zł. Cena całego pakietu Moto GE zawierającego AC, OC, NNW, Assistance i zieloną kartę wynosi 10 100 zł. Tymczasem w PZU tylko za jeden rok AC z OC i NNW dla tego samego samochodu trzeba zapłacić 3103 zł.

POLSKA Gazeta Krakowska
Tomasz Dąbrowski

d1qu071
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qu071