Trwa ładowanie...

Ubezpieczyciele dostaną dostęp do baz danych o mandatach. To wpłynie na składki OC

- Dostęp do bazy danych o mandatach i punktach karnych, to lepsze dopasowanie składki OC - wskazują eksperci rynku ubezpieczeń. Podkreślają, że kierowcy jeżdżący bezpiecznie będą płacić mniej.

Od 17 czerwca br. firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do danych o mandatach i punktach karnych swoich klientów. To doprowadzi do zróżnicowania wysokości skladek OC Od 17 czerwca br. firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do danych o mandatach i punktach karnych swoich klientów. To doprowadzi do zróżnicowania wysokości skladek OC Źródło: Policja
dp06ydf
dp06ydf

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, która w styczniu podwyższyła stawki mandatów, od 17 czerwca br. firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do danych o mandatach i punktach karnych swoich klientów.

Dopasowanie składki do ryzka

Według prezesa zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) Jana Grzegorza Prądzyńskiego, dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych pozwoli na lepsze dopasowanie składki do ryzyka spowodowania wypadku przez kierowcę. - Będzie to miało wpływ na większe zróżnicowanie cen - dodał.

dp06ydf

- PIU od dawna zabiegała o to, by zakłady ubezpieczeń miały dostęp do danych o mandatach i punktach karnych. Jeżeli ktoś przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle, to chociaż nie miał wypadku, wiadomo że jest kierowcą niebezpiecznym. Podobnie, jeśli kogoś złapano kilka razy na przekroczeniu prędkości. Takie osoby powinny płacić więcej za OC, ale też dzięki temu rozwiązaniu ci, którzy jeżdżą bezpiecznie, będą płacili relatywnie mniej - wyjaśnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pędziła firmowym samochodem. "Bo mnie non stop zatrzmujecie"

Jak podkreślił Prądzyński, to w jaki konkretnie sposób wykroczenia przełożą się na składkę za ubezpieczenie OC jest wyłączną decyzją ubezpieczyciela. - Trzeba natomiast pamiętać, że informacja o punktach karnych to tylko jedna ze zmiennych, którą ubezpieczyciel bierze pod uwagę, ustalając taryfy. Obecnie stosowane taryfy są bardzo złożone i zakładają wiele czynników ryzyka - powiedział.

dp06ydf

Przypomniał, że ideą tego rozwiązania była ogólna poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. - Spodziewamy się, że przynajmniej część z lekceważących przepisy kierowców, mając w perspektywie wyższą składkę za OC, zacznie jeździć zgodnie z przepisami - powiedział szef PIU.

Jeżdżący bezpiecznie dostaną niższe składki? Trwają analizy

PZU prowadzi analizy rozwiązań wynikających z zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, które pozwolą lepiej dopasować ryzyko ubezpieczeniowe do osób karanych punktami karnymi - poinformowało biuro prasowe spółki.

Wskazało, że punkty przyznawane są za wykroczenia i przestępstwa naruszające przepisy ruchu drogowego, a więc zachowania, które zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Wchodzą tu w grę tak nieodpowiedzialne sytuacje, jak kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości po spożyciu alkoholu lub innych substancji odurzających.

Według PZU, lepsze dopasowanie ryzyka ubezpieczeniowego do stylu jazdy kierowców, może w przyszłości korzystnie wpłynąć na składki osób, które jeżdżą bezpiecznie i nie "zbierają" punktów karnych, a także na wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp06ydf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp06ydf