Trwa ładowanie...
d4cqqp0

Uciekają z Węgier do...Polski!

Prezes jednego z austriackich banków działających na Węgrzech grozi przeniesieniem działalności do Polski. Powodem jest zbyt wysoki, nowy podatek od zysków banków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uciekają z Węgier do...Polski!
(Jupiterimages)
d4cqqp0

Jeden z największych banków w Węgrzech, austriacki Erste grozi wycofanie się z tego kraju i przeniesieniem do Polski. Tak zapowiedział jego prezes Andreas Treichl zdenerwowany na nowy podatek bankowy nałożony przez węgierski rząd na zyski instytucji finansowych. Ma on przynieść dodatkowy miliard euro do kasy państwa.Sam bank Erste zapłacić ma według szacunków ok. 44 mln euro.

Straszenie prezesa Treichl jest jednak raczej bez pokrycia, bo dla austriackiego banku rynek węgierski jest bardzo ważny. Groźbami nie zmartwił się też Viktor Orban. Premier Węgier zapowiedział, że podatek będzie tymczasowo wprowadzony w 2010,2011 i 2012 roku. To konsekwencja negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które w zamian za pomoc chciały ograniczenia deficytu budżetowego.

Kontrowersyjny premier ostatecznie zgodził się na to. Postawił jednak warunek, że zamiast cięć wydatków socjalnych nałoży nowe podatki. O dziwo pomysły Orbana spodobały się rynkom finansowym. Forint zaczął zyskiwać na wartości, spadła cena obligacji rządowych, a Volkswagen i General Motors ogłosiły, że zainwestują na Węgrzech 1,4 mld euro.

Wirtualna Polska / Dziennik Gazeta Prawna

d4cqqp0

Podziel się opinią

Share
d4cqqp0
d4cqqp0