Uczą jak zdobywać duże pieniądze
Jak prosić sponsora o milion złotych? Skąd zdobyć duże pieniądze na sztukę, edukację, ochronę zdrowia i środowiska i pomoc najuboższym?
26.04.2010 09:41
Jak prosić sponsora o milion złotych? Skąd zdobyć duże pieniądze na sztukę, edukację, ochronę zdrowia i środowiska i pomoc najuboższym? Odpowiedzi na te pytania znają fundraiserzy, czyli specjaliści od zbierania pieniędzy na cele społeczne i charytatywne.
Zawód ten, wykonywany od dziesięcioleci w USA i w Zachodniej Europie, od kilku lat staje się popularny i ceniony w Polsce, bo walka z biedą i niesienie pomocy wymagają coraz większych funduszy. Dziś na poszukiwanie darczyńców nie wystarczy poświęcać kilka godzin dziennie - jest to praca wymagająca całkowitego poświęcenia, dlatego przyszedł już czas na zawodowców. W Polsce, już od czterech lat, szkoleniem fundraiserów zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu.
Polscy fachowcy od znajdowania pieniędzy spotykają się co roku z kolegami z zagranicy, by uczyć sie od nich uczciwego i skutecznego działania. Tegoroczna 4. Międzynarodowa Konferencja Fundraisingu odbędzie się w dniach 13-14.05.2010 r. w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą. Organizatorzy przygotowali 200 miejsc dla uczestników. Frekwencja na konferencji rośnie z roku na rok, bo jej absolwenci dokonują rzeczy niezwykłych i przyciągają kolejnych adeptów nowego zawodu - jedna z ubiegłorocznych uczestniczek wykorzystała zdobytą wiedzę urządzając kwestę na remont dużego budynku. Zebrała w miesiąc ponad 100 tysięcy złotych. Kosztowało ją to, oprócz czasu, zaledwie 100 zł, które wydała na stworzenie strony internetowej swojej kampanii.
W Stanach Zjednoczonych, bez fundraiserów nie może funkcjonować żaden szpital, fundacja czy uczelnia – mówi Robert Kawałko, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. - Za oceanem zrzeszonych fundraiserów jest ponad 30 tysięcy. W Polsce fundraising również staje się coraz bardziej znanym i rozpoznawanym sposobem finansowania organizacji. Świadczy o tym chociażby stale powiększająca się liczba członków naszego Stowarzyszenia. Coraz więcej organizacji tworzy również stanowiska pracy dla fundraiserów, prowadzi bazy danych darczyńców, stosuje nowoczesne metody fundraisingowe i inicjuje nowe kampanie prowadząc dialog z darczyńcami.
77% fundacji i stowarzyszeń zarejestrowanych w Polsce za swój największy problem uważa brak środków finansowych, które pozwoliłyby na realizację ich misji. Bez zabezpieczenia materialnego nie można prowadzić działalności charytatywnej, ani systematycznie i skutecznie pomagać potrzebującym. Dlatego konferencja cieszy się ogromną popularnością wśród pracowników polskich fundacji i stowarzyszeń, a także uczelni, szpitali, hospicjów, klubów sportowych, parafii i organizacji kościelnych. Pozwala na wymianę doświadczeń, naukę od fundraiserów z tych organizacji pozarządowych w Polsce i na świecie, które mają sukcesy i które można naśladować.
Więcej informacji na stronie: konferencja.fundraising.org.pl
Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal wp.pl