Uczestnicy kongresu: wsparcie MSP warunkiem realizacji strategii Europa 2020

Podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji małych i średnich firm jest warunkiem koniecznym dla realizacji celów unijnej strategii Europa 2020 - wskazują uczestnicy odbywającego się w Katowicach IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

22.09.2014 12:35

Sformułowali apel programowy, w którym domagają się m.in. ustanowienia unijnej polityki wsparcia dla MSP, zapewnienia przejrzystego i stabilnego prawa oraz stworzenia kompleksowego i efektywnego systemu kształcenia zawodowego.

Uczestnicy kongresu przypominają, że małe i średnie firmy wytwarzają blisko 60 proc. unijnego PKB, tworząc blisko 70 proc. miejsc pracy. "Mamy prawo oczekiwać od polityków i przywódców w całej Europie, aby byli gwarantami zaufania, spokoju i ładu, a także tworzyli warunki korzystne dla rozwoju naszego sektora" - napisano w apelu programowym, pod którym podpisał się Tadeusz Donocik - prezes organizującej Kongres Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz przewodniczący Rady RIG Janusz Steinhoff.

Autorzy apelu domagają się ustanowienia polityki wsparcia MSP jako jednej z polityk horyzontalnych UE. Oczekują, że małe i średnie firmy zostaną włączone do strategii Europa 2020, a państwa członkowskie będą zobowiązane do wspierania sektora małych i średnich firm.

Drugi punkt apelu mówi o przejrzystym i stabilnym prawie - chodzi o uproszczenie i ujednolicenie regulacji oraz zmianę "złych przepisów prawa podatkowego, restrykcyjnego prawa pracy i nieefektywnej biurokracji".

Apel zwraca uwagę także na konieczność racjonalnego postrzegania potrzeb i możliwości gospodarki we współpracy z nauką oraz wsparcia internacjonalizacji MSP, jako kluczowego elementu kreującego konkurencyjność. Autorzy pisma chcą też stworzenia kompleksowego systemu kształcenia i doskonalenia zawodowego we wszystkich krajach UE oraz zapewniania przedstawicielom MSP "pełnej i publicznej" reprezentacji wobec administracji rządowej i samorządowej.

Strategia Europa 2020, do której nawiązują autorzy apelu, jest długookresowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego UE, który zastąpił realizowaną od 2000 r., zmodyfikowaną pięć lat później, Strategię Lizbońską.

Podstawami strategii są rozwój oparty na wiedzy i innowacjach, transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, efektywnie korzystającej z zasobów i konkurencyjnej oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu, czyli wspieranie gospodarki charakteryzującej się wysokim poziomem zatrudnienia i zapewniającej spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)