Trwa ładowanie...

Udane aukcje europejskiego długu

Poranna zniżka kursu EUR/USD wyhamowała nieco poniżej szczytu z minionego tygodnia. Następnie obserwowaliśmy niewielkie odreagowanie. Wartość euro względem dolara utrzymała się jednak ponad poziomem 1,3100.

Share
Udane aukcje europejskiego długu
Źródło: TMS Brokers
d3x0tky

Zachowuje ona potencjał do wzrostu, lecz w najbliższych godzinach w jej notowaniach będziemy prawdopodobnie obserwować konsolidację. Inwestorzy będą bowiem wstrzymywać się z większymi transakcjami w oczekiwaniu na publikacją komunikatu po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Poznamy go o godz. 20.15. Szczególnie istotna będzie zawarta w nim ocena obecnej i przyszłej sytuacji panującej w gospodarce USA oraz wskazówki na temat dalszych kroków amerykańskich władz monetarnych w ramach prowadzonej przez nie polityki pieniężnej. Na rynku pojawiły się pogłoski, że może zostać zasygnalizowane dalsze ilościowe poluźnianie polityki pieniężnej. Jeśli informacje te okażą się prawdziwe, kurs EUR/USD prawdopodobnie powróci do zdecydowanych wzrostów. Ich celem może stać się sierpniowy szczyt tj. 1,3340.
Dzisiaj miały miejsce aukcje długu kilku mniej rozwiniętych państw strefy euro. Papiery dłużne sprzedawały Irlandia, Grecja i Hiszpania. Uczestnicy rynku ze szczególną uwagą śledzili doniesienia na temat aukcji obligacji pierwszego z wymienionych krajów. W ostatnim czasie bowiem na rynku pojawiły się pogłoski, że państwo to może potrzebować wsparcia. Pogłoski te nie zniechęciły inwestorów do nabywania irlandzkiego długu. Jego aukcja (podobnie zresztą jak w przypadku Grecji i Hiszpanii) wypadła całkiem dobrze, co ograniczyło obawy inwestorów o kondycję fiskalną strefy euro, które wczoraj uniemożliwiały wzrost kursu EUR/USD. Jutro swoje papiery dłużne oferować będzie Portugalia.

Dzisiejsza sesja europejska nie przyniosła zmian w notowaniach złotego. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 3,9200-3,9600. Wartość dolara względem polskiej waluty testowała w ostatnich godzinach psychologiczną barierę 3,0000, istotniejsze wsparcie w notowaniach tej pary walutowej znajduje się jednak na poziomie 2,9800 W najbliższym czasie kurs USD/PLN powinien zmierzać w kierunku tej bariery. Z Polski poznaliśmy dzisiaj sierpniową inflację bazową. Osiągnęła ona zgodny z prognozami poziom i nie wywoła reakcji polskiej waluty. Ważniejsze dane z naszej gospodarki zostaną przedstawione w piątek (wtedy to poznamy szacunki sierpniowej stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej)
.

Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.

d3x0tky

Podziel się opinią

Share
d3x0tky
d3x0tky