Trwa ładowanie...

Udany finisz

Środa dla inwestorów giełdowych okazała się szczęśliwa, trzeci raz w tym tygodniu indeksy zyskały na wartości, spółki o największej kapitalizacji zyskały średnio 0,92 proc. a szeroki WIG urósł 0,72 proc. Obroty kształtowały się na przyzwoitym poziomie jednego miliarda złotych, z czego 145 mln zł przypadało na akcje KGHM-u. Najsilniej zachowywały się spółki z branży informatycznej, medialnej i firmy ukraińskie. Z istotnych danych dotyczącej polskiej gospodarki wspomnieć należy iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,8 proc. w stosunku do kwietnia 2012 r.

Udany finiszŹródło: AFP, fot: Thomas Lohnes
d2l1zq9
d2l1zq9

Na stabilnym rynku liderem wśród największych spółek okazał się Synthos, który zyskał 3,79 proc. Przyzwoicie zachowywały się akcje Asseco Polska (+3,47 proc.), który w poniedziałek podał wyniki i jednocześnie rozpoczął wspinaczkę na tegoroczne szczyty. Kroku informatycznej spółce dotrzymywały także Kernel i PKN, który na zamknięciu osiągnął sesyjne maksima. Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji PZU (-0,35 proc.). Spółka wypracowała w pierwszym kwartale 838 mln zł zysku netto. pomimo iż opodczas pierwszych trzech miesięcy obserwowaliśmy mocne hamowanie na rynku ubezpieczeń majątkowych – zwłaszcza w segmencie korporacyjnym. Ogólnie wyniki ubezpieczeniowej spółki były lepsze od oczekiwań rynku, mimo to ubezpieczyciel przecenił się dzisiaj 0,35 proc. Pod presją sprzedających zanlazły sie również walory JSW (-0,48 proc.). Zarząd spółki ocenia iż obecne – stosunkowo niskie- ceny węgla mogą być cenami równowagi przez najbliższe kilkanaście lat. Powodów do zadowolenia nie mieli dzisiaj posiadacze KGHM-u
(-1,16 proc.). Przed sesją miedziowy gigant zaprezentował przyzwoite wyniki kwartalne, nie ustrzegło to jednak KGHM przed przeceną, zmniejszoną nieco przez dobre zakończenie na miedziowych walorach.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniał się Integer, który zanotował wzrost prawie dwunastoprocentowy. Analitycy Wood&Company zalecili „kupowanie” spółki. Na spadkowym biegunie znalazła się natomiast odzieżowa spółka Monnari (-20 proc.). Duża amplituda wahań charakteryzowała równieżLPP (-3,22 proc.), IDM(-6,66 proc.) i NWR (-7,20proc.) Środowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów na warszawskim parkiecie. Szeroki WIG pokonał istotną barierę 45 700 pkt. Według mnie przełamanie powyższej linii skutkować będzie przyśpieszeniem fali wzrostowej i osiągnięciem poziomu 48 000 pkt. Maj jest jak do tej pory dla posiadaczy akcji dobrym miesiącem na inwestycje kapitałowe. Spadające stopy procentowe i rekordowo niska inflacja sprzyja inwestycjom w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Warszawski parkiet ma dodatkowo duży potencjał wzrostowy w porównaniu do zachodnich parkietów, gdzie hossa trwa już od ponad roku.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d2l1zq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l1zq9