UE krytykuje Chiny za wycofywanie się z otwarcia rynków
Izba Handlowa Unii Europejskiej w Chinach skrytykowała stronę chińską, zarzucając jej stopniowe wycofywanie się z reform, mających prowadzić do otwarcia miejscowych rynków dla zagranicznego biznesu.
W opublikowanym w Pekinie dorocznym raporcie, Izba odnotowała wzrost w ciągu ostatnich trzech lat działań interwencyjnych rządu ChRL w politykę przemysłową, a także wprowadzenie nowych ograniczeń wobec zagranicznych inwestycji. Działania takie sprawiły, że Chiny stały się mniej atrakcyjne dla zachodnich przedsiębiorców. Jak zastrzegł jednak prezes Izby Joerg Wuttke, 1400 firm reprezentowanych w unijnej izbie nadal pozytywnie ocenia perspektywy swej działalności w Chinach.
Za główny problem Wuttke uznał ograniczenia w dostępie do rynku chińskiego, kwestie przejrzystości z punktu widzenia prawa i polityki oraz ochrony praw intelektualnych. Pojawiły się też oznaki protekcjonizmu; zagraniczne firmy są "systematycznie wykluczane" z przetargów ,a faworyzowane są lokalne przedsiębiorstwa - zaznaczył.
W raporcie unijnej izby podkreślono, iż podjęte przez Chiny reformy na rzecz otwarcia gospodarczego zaowocowały przyjęciem tego kraju w 2001 roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co prowadziło do przyspieszenia tempa chińskiego wzrostu gospodarczego.
"Jednakże w ostatnich latach europejska Izba w procesach otwierania rynku chińskiego odnotowała spowolnienie reform, a w niektórych przypadkach nawet całkowite odchodzenie od wcześniejszych decyzji" - napisano w opublikowanym w Pekinie raporcie. "Jeśli Chiny odejdą od tak potrzebnych dziś fundamentalnych reform, ucierpi konkurencyjność samych Chin i kraj w ciągu najbliższej dekady nie będzie w stanie osiągnąć planowanego 6-8-procentowego rocznego wzrostu gospodarczego" - ostrzegła unijna Izba Handlowa.
W raporcie wskazano szereg konkretnych przykładów blokowania przez Chiny działań zagranicznych inwestorów. Odnotowano m.in. iż podczas gdy Chiny swobodnie kupują zachodnie firmy motoryzacyjne, w kraju zagraniczni producenci aut mogą działać wyłącznie w spółkach o kapitale mieszanym, w których nie mogą mieć więcej jak 50 proc. udziałów. Zagraniczne biura podróży podobnie nie mogą swobodnie działać na lukratywnym chińskim rynku - przeciwnie niż chińskie firmy w krajach UE. Podobne ograniczenia dotyczą zagranicznych firm dostawczych. Rząd ChRL subsydiuje lokalne firmy, stawiając jednocześnie przed obcymi przedsiębiorstwami wysokie wymagania np. w kwestii ochrony środowiska itp.