Ujawnią zarobki związkowców?
Związkowcy twierdzą, że pytanie o wysokość zarobków jest naruszeniem ich prywatności, a nawet zamachem na niezależność. Czy faktycznie tak jest? Czy płace związkowców to ich prywatna sprawa?
Ujawnienie wysokości wynagrodzenia jest standardem bazującym na poczuciu obowiązku rozliczenia środków wobec członków. Jawność płac nie stanowi zagrożenia wobec wolności związkowej. W krajach, w których zarobki są upublicznione, związki mają silną pozycję. Warto więc polskich działaczy zachęcić do wdrażania zasad jawności w kontaktach ze społeczeństwem. Członków związków warto zachęcić, aby domagali się od swoich przedstawicieli danych na temat tego, jak wydawane są pieniądze pochodzące z ich składek.
Poza tym właścicielom majątku związkowego należy się informacja o tym, jak są wydawane ich pieniądze. Warto też ujawniać zarobki po to, aby nie wzbudzać niczyich wątpliwości odnośnie wiarygodności czy uczciwości działaczy.
Jakie są społeczne skutki odmowy udzielenia informacji? Typową reakcja jest myśl, że jak ktoś odmawia nam informacji to znaczy, że ma coś do ukrycia. W przypadku pieniędzy są to podejrzenia, że wydaje je niezgodnie z przeznaczeniem np. na własne prywatne potrzeby. A przecież nie o to chodzi. Celem działalności związków zawodowych jest dbanie o sprawiedliwość w relacjach pracodawcy – pracownicy. Rozsądnym wydaje się więc przestrzeganie zasad jawności i sprawiedliwości w kontaktach ze społeczeństwem.
Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )