UKE planuje obniżenie stawek MTR do niecałych 10 gr/min
03.03. Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje obniżyć hurtowe stawki opłat dla operatorów (MTR-ów) do 0,0966 zł/min i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w tej...
03.03.2011 | aktual.: 03.03.2011 16:38
03.03. Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje obniżyć hurtowe stawki opłat dla operatorów (MTR-ów) do 0,0966 zł/min i ogłosił rozpoczęcie konsultacji w tej sprawie - poinformował UKE na stronach internetowych.
Obecnie stawki MTR wynoszą 16,77 groszy.
"Ustalenie stawki MTR na poziomie wskazanym w sentencji ww. decyzji stanowi odpowiedź na ww. zmiany zachodzące na rynku, a także zapewnia realizację przesłanki promocji zrównoważonej konkurencji na rynku świadczenia usług w sieciach ruchomych, m.in. dzięki redukcji kosztów pozostałych operatorów, co pozwoli na zastosowanie przez nich bardziej konkurencyjnej polityki cenowej" - podał UKE w projekcie decyzji.
W czwartek UKE ogłosił rozpoczęcie postępowania konsultacyjnego dotyczącego projektu decyzji w sprawie ustalenia opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w zakresie usługi zakończenia połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej Polkomtela, PTK Centertel i PTC.
UKE podał, że podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska do projektu decyzji Prezesa UKE mają składać swoje stanowiska w tej sprawie w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia postępowania konsultacyjnego.
Wcześniej prezes UKE proponowała, by telefoniczne stawki hurtowe od lipca 2011 roku spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy, a jeśli operatorzy nie zgodzą się na takie rozwiązanie, stawki zostaną jeszcze bardziej obniżone.
Ostatnia obniżka hurtowych, tzw. MTR-ów (MTR, ang. Mobile Termination Rates), miała miejsce na początku lipca 2009 roku. Dzięki ich obniżkom spadają ceny detaliczne połączeń.
MTR-y są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.(PAP)
bas/ ana/