UKE rozpoczyna ponownie konsultacje dot. aukcji częstotliwości z pasm 800 i 2.600 MHz
17.02. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął po raz drugi konsultacje aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Zainteresowane...
17.02. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął po raz drugi konsultacje aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Zainteresowane aukcją podmioty mają zgłaszać swoje stanowiska do 19 marca - podał UKE w komunikacie.
"Nie dokonaliśmy zasadniczych zmian w dokumentacji, jednak - wsłuchując się w głosy rynku - uszczegółowiliśmy i doprecyzowaliśmy część zapisów, aby były jednoznaczne i nie budziły wątpliwości. Wpłynęło do nas kilkaset zapytań od operatorów i na tej podstawie uszczegółowiliśmy zapisy, których one dotyczyły" - powiedziała cytowana w komunikacie Magdalena Gaj, prezes UKE.
Przedmiotem konsultowanej aukcji jest 19 rezerwacji częstotliwości, w tym: 5 bloków częstotliwości, każdy po 10 MHz, z pasma 800 MHz oraz 14 bloków częstotliwości, każdy po 10 MHz, z pasma 2,6 GHz.
Zwycięzcy aukcji będą uprawnieni do wykorzystywania częstotliwości przez okres 15 lat od dnia doręczenia decyzji Prezesa UKE w sprawie rezerwacji tych częstotliwości.
Projekt konsultowanej dokumentacji aukcyjnej przewiduje, że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji (przy uwzględnieniu zapisów dotyczących grupy kapitałowej wskazanych w dokumentacji aukcyjnej) będzie mógł w wyniku jej przeprowadzenia uzyskać: maksymalnie dwie rezerwacje częstotliwości z pasma 800 MHz (co stanowi łącznie 20 MHz widma z pasma 800 MHZ) i maksymalnie cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 2,6 GHz (co stanowi łącznie 40 MHz widma z pasma 2,6 GHz).
Pierwotnie ogłoszenie o aukcji zostało opublikowane 30 grudnia 2013 r. Termin składania ofert wstępnych określono na 13 lutego 2014 r., ale został wydłużony do 14 lutego z powodu problemów technicznych i krótkiego braku dostępu do wyjaśnień dokumentacji aukcyjnej. Ostatecznie, 12 lutego UKE podał, że proces aukcyjny rozpocznie się od nowa.
Pasmo 800 MHz, z racji swoich właściwości propagacyjnych, jest postrzegane jako jedno z najbardziej optymalnych pasm dla zapewnienia dostępności bezprzewodowych usług szerokopasmowych na dużych obszarach o niewielkiej gęstości zaludnienia. Z kolei pasmo 2,6 GHz jest optymalne dla obszarów gęsto zamieszkałych, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia odpowiedniej przepływności danych w celu obsłużenia dużej liczby użytkowników. (PAP)
kam/ osz/