UKE zaczyna zbierać opinie w sprawie rozdysponowania częstotliwości z pasma 1800 MHz

05.01. Warszawa (PAP) - Prezes UKE postanowił zebrać wstępne opinie odnośnie planowanego sposobu podziału częstotliwości z pasma 1800 MHz oraz treści projektów dokumentacji...

05.01. Warszawa (PAP) - Prezes UKE postanowił zebrać wstępne opinie odnośnie planowanego sposobu podziału częstotliwości z pasma 1800 MHz oraz treści projektów dokumentacji przetargowych - poinformował UKE na stronie internetowej. UKE planuje ogłosić dwa przetargi na dostępne częstotliwości z pasma 1800 MHz. Opinie i komentarze będą zbierane przez UKE do końca stycznia 2012 roku.

"Prezes UKE doszedł do przekonania, że w interesie społecznym jest jak najszybsze rozdysponowanie zwalnianych zasobów z pasma 1800 MHz bez oczekiwania na uwolnienie częstotliwości z zakresu poniżej 1 GHz. Analizując stan rynku Prezes UKE zakłada więc uruchomienie procedury przetargowej w odniesieniu do dostępnych już częstotliwości z pasma 1800 MHz o szerokości 2x25 MHz, dzieląc je na dwa przetargi" - podał UKE.

Pierwszy przetarg przeprowadzony będzie w oparciu o cel, jakim jest wzmocnienie konkurencji poprzez stworzenie odpowiednich i zarazem mocno preferencyjnych warunków do uczestnictwa w przetargu na jedną rezerwację częstotliwości bloku częstotliwościowego o szerokości 2x10 MHz, z zakresu 1729,9-1739,9 MHz oraz 1824,9-1834,9 MHz dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy nie mają obecnie dostępu do pasma 1800 MHz.

Drugi przetarg będzie miał na celu rozdysponowanie trzech rezerwacji częstotliwości, z których każda obejmuje blok częstotliwościowy o szerokości 2x5 MHz, z zakresu 1739,9-1754,9 MHz oraz 1834,9-1849,9 MHz w oparciu o kryterium kwoty zadeklarowanej, tak aby spowodować osiągnięcie istotnych dochodów o charakterze publicznoprawnym.

Przetarg drugi ma być ogłoszony zaraz po zakończeniu pierwszego, a każdy z jego uczestników będzie mógł się ubiegać wyłącznie o jedną rezerwację częstotliwości.

Prezes UKE ma na uwadze również okoliczność, iż ofertę w przetargu na jedną rezerwację częstotliwości bloku częstotliwościowego o szerokości 2x10 MHz może złożyć również zupełnie nowy operator, mający plany świadczenia usług telekomunikacyjnych na terenie Polski oraz liczący w dłuższej perspektywie również na częstotliwości z zakresu poniżej 1 GHz.

"Stwarzałoby to możliwość budowy sieci telekomunikacyjnej w pełni zoptymalizowanej, co możliwe jest przy posiadaniu zarówno częstotliwości o charakterze pokryciowym (poniżej 1 GHz) jak i o charakterze pojemnościowym (powyżej 1 GHz). Nowi gracze na rynku powinni jednakże wykazać się doświadczeniem, ocenianym przez pryzmat dokonanych inwestycji w sieci radiowe" - podał UKE.

Planując rozdysponowanie częstotliwości z pasma 1800 MHz prezes UKE wziął pod uwagę m.in. stan konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym, czyli np. koncentrację dokonaną przez niektórych uczestników rynku poprzez przejęcia czy utworzenie wspólnego przedsiębiorcy.

UKE podkreśla, że przejęcia i porozumienia zawarte na rynku telekomunikacyjnym w Polsce spowodowały, że w paśmie 1800 MHz wytworzył się duopol, który posiada 100 proc. zasobów. PTK Centertel oraz PTC powołały spółkę Networks! i posiadają razem 2 x 19,2 MHz, co daje im 39,7 proc. częstotliwości z pasma 1800 MHz, a spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Mobyland, Centernet) posiadają razem 2 x 29,2 MHz, co daje im 60,3 proc. częstotliwości z pasma 1800 MHz.

P4, operator sieci Play, nie ma w ogóle częstotliwości 1800 MHz, ale informował wcześniej, że jest tymi częstotliwościami zainteresowany.

Pasmo 1800 MHz jest jednym z kluczowych zasobów służących do świadczenia nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowego dostępu do Internetu, z uwagi na jego charakterystykę jako częstotliwości służących do celów zwiększania pojemności sieci. Jego efektywne wykorzystanie pozwala zarazem na skuteczne zwalczanie efektu tzw. wykluczenia cyfrowego.(PAP)

bas/ asa/

Źródło artykułu:PAP
uketelekomunikacjagiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)