Trwa ładowanie...
dt6xduw
13-01-2017 15:55

UKNF zapowiada raport dot. m.in. barier rozwoju fintech w Polsce do końca roku

Warszawa, 13.01.2017 (ISBnews) - Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) został koordynatorem prac zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych - fintech w Polsce. Do końca br. ma powstać raport, w którym zostaną przeanalizowane bariery natury regulacyjno-nadzorczej dla rozwoju fintech w kraju oraz propozycje m.in. zmian przepisów prawa i innych regulacji sprzyjających rozwojowi innowacji finansowych w Polsce, podał UKNF. 

dt6xduw
dt6xduw

W skład zespołu, którego pierwsze spotkanie odbyło się dzisiaj weszli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Związku Banków Polskich, Fundacji FinTech Poland, Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, Krajowej Izby Rozliczeniowej, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Izby Domów Maklerskich, Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Urząd podał, że spotkania zespołu będą miały charakter cykliczny, prace będą toczyły się także w ramach grup roboczych.

"Efektem końcowym prac będzie raport, w którym przedstawione zostaną zidentyfikowane i przeanalizowane przez zespół bariery natury regulacyjno-nadzorczej dla rozwoju innowacji finansowych (fintech) w Polsce. W raporcie znajdą się także propozycje możliwych działań po stronie właściwych organów (w tym propozycje zmian przepisów prawa i innych regulacji oraz zmian stosowanych praktyk), sprzyjających rozwojowi innowacji finansowych (fintech) w Polsce. Intencją Zespołu jest, aby raport powstał do końca 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Prace zespołu skoncentrują się na obszarach, które w sposób bezpośredni będą przekładały się na wzrost innowacyjności, z równoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa oferowanych usług. Odpowiednie uzasadnienie (w tym zgodność z przepisami unijnymi) będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia wdrożenia proponowanych zmian, podano także.

dt6xduw

Urząd podał, że przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski wskazał podczas spotkania, iż KNF, realizując swoje statutowe zadania, polegające w szczególności na zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności i bezpieczeństwa oraz podejmowaniu działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności, dostrzega możliwość podjęcia działań, które mogłyby przyczynić się do efektywnego rozwoju innowacji finansowych w Polsce.

"Przewodniczący KNF stwierdził, że rozwój branży fintech stanowi szansę dla wszystkich sektorów rynku finansowego w Polsce - kluczowe jest jednak zachowanie bezpieczeństwa oferowanych rozwiązań tak, aby nie podważyć zaufania klientów do instytucji tego rynku" - czytamy także.

UKNF wskazał, że z raportu Fundacji FinTech Poland "Fintech w Polsce - bariery i szanse rozwoju" wynika, iż Polska jest właściwie pozycjonowana, aby włączyć się w rywalizację o miano jednego z kluczowych hubów fintech w Europie i wiodącego w regionie. Konieczne jest jednak wytworzenie unikalnego mikroklimatu gospodarczego sprzyjającego innowacji finansowej charakteryzującego się równowagą między otwartością i bezpieczeństwem oraz ustanowienie ram prawno-organizacyjnych dla budowy rozwiązań wspierających wprowadzanie na rynek innowacyjnych usług.

(ISBnews)

dt6xduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt6xduw