Ukraina ograniczyła dostawy gazu dla Europy Zachodniej
- Ukraina ograniczyła dostawy rosyjskiego gazu do
państw Europy Zachodniej o 21 mln metrów sześciennych na dobę -
oświadczył prezes państwowej spółki paliwowej Naftohaz
Ukrainy Ołeh Dubyna.
- Ukraina ograniczyła dostawy rosyjskiego gazu do państw Europy Zachodniej o 21 mln metrów sześciennych na dobę - oświadczył prezes państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ołeh Dubyna.
Ołeh Dubyna wytłumaczył, że chodzi o tzw. gaz techniczny, który powinien być dostarczany przez stronę rosyjską (już wcześniej przedstawiciele Naftohazu przypominali, że tranzyt europejskiego gazu wymaga technicznego surowca do podtrzymywania ciśnienia).
- Oni (Gazprom) powinni dostarczać ten gaz; jest on włączony w bilans ich dostaw (niezbędnych) dla tłoczenia gazu - zaznaczył na konferencji prasowej w Kijowie Dubyna. - Z bieżących dostaw wykluczono 21 mln metrów sześc., niezbędnych dla przesyłania gazu (na zachód) - powiedział.
Prezes Naftohazu podkreślił, że Ukraina nie ma zamiaru utrzymywać przesyłu rosyjskiego paliwa do Unii Europejskiej, pobierając w tym celu własny gaz, przechowywany w zbiornikach podziemnych. Jeśli państwa UE będą miały w związku z tym pretensje, to zdaniem Dubyny powinny być one kierowane do Moskwy.
- Ja nie mam kontraktu, dotyczącego zapewnienia gazu odbiorcom europejskich. Mam kontrakt na zapewnienie tranzytu gazu z Rosji - powiedział szef ukraińskiej spółki paliwowej.
W związku z impasem ukraińsko-rosyjskich negocjacji o umowach gazowych na bieżący rok Gazprom poinformował w czwartek rano o całkowitym odcięciu dostaw gazu dla Ukrainy.
W wydanym tego dnia oświadczeniu prezydent Wiktor Juszczenko ujawnił, że rozmowy utknęły w martwym punkcie, gdyż Ukraina nie chce zgodzić się na zaproponowaną przez Rosję podwyżkę ceny gazu z dotychczasowych 179,5 do 250 dolarów za tysiąc metrów sześc.
Domagając się wyższej stawki za gaz, Rosjanie chcieliby zachować ubiegłoroczną cenę za jego tranzyt przez Ukrainę, czyli 1,7 dolara za tysiąc metrów sześc. na 100 km. Ukraina uważa, że za podwyżką cen gazu powinna pójść nowa cena za tranzyt. Zdaniem Juszczenki powinna ona wynieść 2-2,2 dolara za tysiąc metrów sześciennych na odcinku 100 km
Jarosław Junko