Ukraina: wykonamy zobowiązania MFW

Ukraina wykona wszystkie swoje zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), nie zważając na spekulacje polityków, którzy twierdzą, że części z nich Kijów nie musi realizować - oświadczył w środę wicepremier Serhij Tihipko.

- Wszystko, co zostało podpisane przez państwo w osobie premiera, prezesa Narodowego Banku Ukrainy i ministra finansów, zostanie wykonane - zapewnił wicepremier.

Wcześniej przeciwko porozumieniu Ukrainy z MFW wystąpili niektórzy politycy rządzącej Partii Regionów Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, oraz przywódca koalicyjnej Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) Petro Symonenko. Ugrupowania te przygotowują się do zaplanowanych na koniec października wyborów samorządowych.

Ich oburzenie wywołała zawarta w memorandum z MFW zgoda rządu Ukrainy na podwyżki cen gazu, które od sierpnia do kwietnia przyszłego roku wzrosną o 100 proc., oraz obietnica wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

- Prezydent (Janukowycz) jest temu (podniesieniu wieku emerytalnego kobiet z 55 do 60 lat) kategorycznie przeciwny, lecz wie, że wcześniej, czy później trzeba będzie do tej kwestii wrócić. W obecnych warunkach nie możemy jednak tego zrobić i jestem przekonany, że ten punkt memorandum nie zostanie zrealizowany - mówił we wtorek deputowany Partii Regionów, Wasyl Chara.

Jego partyjny kolega Wadym Kołesniczenko oświadczył ze swej strony, że MFW będzie musiał także poczekać z następną podwyżką cen gazu. - Czekają nas skomplikowane rozmowy, w których postaramy się o odłożenie tych działań - powiedział.

Komunista Symonenko zaproponował z kolei referendum, w którym Ukraińcy mieliby całkowicie zakazać władzom współpracy z MFW.

- Jeśli władze nie są w stanie sprzeciwić się naciskom MFW i innych międzynarodowych terrorystów finansowych, to my, komuniści proponujemy referendum, na którym zapytamy ludzi o zakaz współpracy Ukrainy z MFW - groził lider KPU.

Zobowiązania ukraińskich władz wobec MFW związane są z warunkami pożyczki, przyznanej Kijowowi pod koniec lipca. Ukraina otrzymała wówczas kredyt typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy.

Zmagająca się ze skutkami globalnego kryzysu finansowego Ukraina pilnie potrzebowała nowych kredytów dla podtrzymania gospodarki. Opiewający na 16,4 mld dolarów wcześniejszy program pomocowy MFW został zawieszony pod koniec ubiegłego roku, po wypłaceniu 10,5 mld dolarów. Okazało się wtedy, że poprzednia ukraińska ekipa rządowa nie realizowała swych obietnic w sprawie dyscyplinowania budżetu.

W ramach zobowiązań podjętych przez Kijów wobec MFW Ukraina chce zmniejszyć deficyt budżetowy do 5,3 proc. PKB w 2010 roku i do 3,5 proc. w roku 2011.

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)