Trwa ładowanie...

Ukraińcy masowo tracą świadczenia. ZUS podał powód

Od początku czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesił wypłatę 18 tys. świadczeń wychowawczych przeznaczonych dla obywateli Ukrainy w związku z ich wyjazdem z Polski. Jest możliwość wznowienia tych wypłat.

Uchodźcy z Ukrainy mogą odzyskać świadczenia po powrocie do PolskiUchodźcy z Ukrainy mogą odzyskać świadczenia po powrocie do PolskiŹródło: Adobe Stock, fot: Longfin Media
d6zz26j
d6zz26j

ZUS przestrzega, że zgodnie z ustawą ma obowiązek zawieszenia świadczenia wychowawczego dla uchodźcy z Ukrainy po jego opuszczeniu Polski.

Wstrzymanie ma jednak charakter czasowy. - Jeżeli dana osoba wróci do Polski w ciągu 30 dni i ta informacja zostanie potwierdzona przez Straż Graniczną, wypłata świadczenia zostanie wznowiona, włączając wyrównanie za miesiąc, w którym wypłata była zawieszona - poinformował rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomoc uchodźcom z Ukrainy od polskich firm. Czy rząd je wesprze?

Należy pamiętać o terminach

Jak zaznaczył rzecznik ZUS, niektóre osoby zgłaszają się do Zakładu twierdząc, że straciły legalny pobyt, mimo że powróciły do Polski w wyznaczonym terminie.

d6zz26j

Najprawdopodobniej podczas przekroczenia granicy nie przedstawiły one elektronicznego dokumentu diia.pl ani nie poinformowały o korzystaniu z ochrony czasowej. W efekcie po 30 dniach, jeśli takie osoby nie dopełniły wymaganych formalności, tracą one prawo do legalnego pobytu oraz świadczeń.

Jak odzyskać świadczenie?

ZUS podał instrukcje, jak odzyskać świadczenia: cudzoziemiec wracający do Polski powinien podczas odprawy paszportowej poinformować funkcjonariusza Straży Granicznej o zamiarze wjazdu w związku z korzystaniem w Polsce z ochrony czasowej oraz okazać dokument diia.pl.

Jeżeli te kroki zostaną pominięte i cudzoziemiec straci prawo pobytu, powinien się skontaktować z odpowiednim przejściem granicznym Straży Granicznej, składając prośbę o poprawę danych w rejestrze.

d6zz26j

Takie zgłoszenie można przesłać e-mailem, a odpowiednie adresy są dostępne na stronie Straży Granicznej. Po zgłoszeniu tej zmiany do ZUS, świadczenia zostaną wznowione w momencie aktualizacji danych w rejestrze Straży Granicznej.

W odmiennej sytuacji są osoby, które wróciły do Polski przez inne kraje, np. Słowację. Takie osoby powinny najpierw zgłosić się do lokalnego urzędu gminy, by zarejestrować swój powrót, składając wniosek o ponowne przypisanie statusu "UKR" w rejestrze PESEL.

d6zz26j

W tym wniosku muszą podać dokładną datę przyjazdu do Polski oraz datę i miejsce przekroczenia zewnętrznej granicy strefy Schengen, która nie jest granicą Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6zz26j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d6zz26j