ULC: nie widzi obecnie powodów do zabrania koncesji PLL LOT

Urząd Lotnictwa Cywilnego nie widzi obecnie
powodów do cofnięcia, zawieszenia czy ograniczenia koncesji
Polskim Liniom Lotniczym LOT - poinformowała w czwartek PAP
rzeczniczka Urzędu Katarzyna Krasnodębska.

_ Z prowadzonych analiz wynika, że na chwilę obecną polski przewoźnik LOT jest w stanie prowadzić swoją działalność zgodnie z wymogami zarówno techniczno-operacyjnymi jak też ekonomicznymi, w tym finansowymi. Sytuacja finansowa przewoźnika nie odbiega znacząco od sytuacji wielu - także działających obecnie w innych branżach - przedsiębiorstw _ - powiedziała Krasnodębska.

O utracie koncesji przez LOT poinformowała w czwartek "Polityka". "Urząd Lotnictwa Cywilnego wszczął postępowanie, które może skończyć się odebraniem LOT-owi koncesji. Byłoby to równoznaczne z jego uziemieniem. (...) Powodem utraty koncesji może być fatalna sytuacja spółki, która znajduje się na skraju upadłości" - napisał tygodnik.

_ W ocenie Urzędu podejmowane przez LOT działania wskazują, iż będzie on w stanie regulować w przyszłości swoje zobowiązania _ - powiedziała Krasnodębska.

Jak dodała, ULC zgodnie z unijnym prawem monitoruje sytuację polskich przewoźników nad którymi sprawuje nadzór.

_ Jedną ze standardowych unijnych procedur, podejmowanych w wyniku informacji o możliwych problemach finansowych - może to być także informacja prasowa - jest ocena sytuacji finansowej przewoźnika pod kątem spełnienia przez niego wymagań koncesyjnych _ - zaznaczyła.

Krasnodębska podkreśliła, że obecna sytuacja wszystkich przewoźników lotniczych - ze względu na sytuację gospodarczą na świecie, której skutki odczuwalne są dla większości firm branży lotniczej - jest trudna.

_ Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, ULC w ciągu trzech miesięcy powinien podjąć decyzję jeżeli zaczyna taki proces weryfikacji. Rozpoczęliśmy go w kwietniu br., a zatem w czerwcu powinniśmy go zakończyć _- zaznaczyła.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie odbierze LOT-owi koncesji.

Potwierdził, że resort prowadzi rozmowy z funduszami inwestycyjnymi i zagranicznymi liniami lotniczymi zainteresowanymi kupnem akcji LOT-u.

Na początku kwietnia Ministerstwo Skarbu Państwa podało, że Polskie Linie Lotnicze LOT miały ponad 600 mln zł strat pod koniec ub.r.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji PLL LOT. Pozostałe akcje są w rękach syndyka Swissaira, byłego inwestora w LOT, poprzez spółkę SAirLines B.V. (25,1 proc.) oraz pracowników (6,93 proc.).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)