Trwa ładowanie...

Ulga 4+. Oto kto może z niej skorzystać

Na początku 2022 roku, w ramach Polskiego Ładu, wprowadzono nową ulgę podatkową dla rodzin z co najmniej czwórką dzieci, znaną jako ulgę 4+. Jest to specjalna preferencja podatkowa, która ma na celu wspieranie rodzin wielodzietnych.

Rusza nabór w programie 800 plus Rusza nabór w programie 800 plus Źródło: Getty Images, fot: Grazyna Palaszewska
d72gjya
d72gjya

Ulga 4+ polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów do kwoty 85 528 zł dla każdego z rodziców lub opiekunów. Warunkiem skorzystania z ulgi jest osiąganie dochodów lub otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego.

Ulga 4+ ma zastosowanie do różnych rodzajów przychodów. Obejmuje ona zarówno przychody z pracy, jak i z umowy zlecenia, a także przychody z działalności gospodarczej.

Co więcej, ulga ta ma zastosowanie również do działalności opodatkowanej podatkiem liniowym 19 proc., stawką 5-proc. (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, niezależnie od stawki podatku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Nie wszystkie przychody się kwalifikują

Jednakże ulga 4+ nie obejmuje wszystkich rodzajów przychodów. Przychody, które nie kwalifikują się do ulgi, to między innymi te z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego), z umów o dzieło, oraz z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych z umowy o pracę).

d72gjya

Ulga 4+ jest skierowana do rodziców biologicznych lub zastępczych oraz opiekunów prawnych, którzy wychowują dzieci spełniające te same warunki, co przy uldze na dziecko. Jednakże, aby skorzystać z ulgi 4+, konieczne jest wychowywanie co najmniej czwórki dzieci.

Ze zwolnienia z opodatkowania przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie może skorzystać każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci. W przypadku dwójki rodziców kwota ta podwaja się do 171 056 zł. Dodatkowo każdy rodzic może wykorzystać kwotę wolną od podatku, dzięki czemu rodzina z czwórką dzieci może łącznie osiągnąć przychody wolne od podatku do kwoty 231 056 zł.

Co więcej, ulga 4+ jest ulgą przysługującą za cały rok, bez podziału na miesiące. Aby przysługiwało prawo do pełnej kwoty zwolnienia, wystarczy, że dziecko urodzi się ostatniego dnia roku. Dlatego podatnicy, którzy zostali rodzicami po raz czwarty pod koniec roku, mają prawo oczekiwać zwrotu podatku, który maksymalnie może wynieść 54 738 zł.

W zeznaniu za 2022 r. 63 781 podatników skorzystało z ulgi dla rodzin 4+ (art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT).

d72gjya

Ulga 4+ jest niezależna od ulgi prorodzinnej. Dlatego rodzice z czwórką dzieci mogą otrzymać dodatkowo 6924,12 zł. Nawet jeśli nie osiągną przychodów wolnych od podatku (z uwagi na ulgę 4+), zwrot ten zrealizują do wysokości opłaconych składek zdrowotnych i na ubezpieczenie społeczne.

Jednakże nie można skumulować ulgi 4+ z innymi ulgami, takimi jak ulga dla młodych, ulga dla powracających z zagranicy czy ulga dla pracujących seniorów. Gdyby więc czwórka dzieci przydarzyła się podatnikowi przed ukończeniem 26. roku życia, wysokość przychodów wolnych od opodatkowania (do kwoty 85 528 zł) nie uległaby zwiększeniu.

Podobnie, gdyby pracujący seniorzy stali się rodziną zastępczą dla czwórki dzieci, z obu ulg mogliby skorzystać wyłącznie do kwoty 85 528 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d72gjya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d72gjya