Ulga na internet. Jak rozliczyć ją w zeznaniu podatkowym za 2023 rok?
W czasie rozliczenia podatkowego część osób może skorzystać z ulg i odliczeń. Jedną z nich, obejmującą najszerszą grupę podatników, jest ulga na internet. Jak można z niej skorzystać i ile można zaoszczędzić?
Ulga na internet przysługuje każdemu, kto poniósł wydatki związane z używaniem sieci i w danym roku podatkowym uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym. Zasady jej rozliczenia są jednak ściśle określone. Kiedy przysługuje ulga na internet?
Ulga na internet Ile razy można odliczyć?
Jak wyjaśnia rządowy portal podatki.gov.pl, prawo do skorzystania z ulgi internetowej za 2023 rok przysługuje osobom, które w ubiegłych latach nie korzystały z odliczenia lub po raz pierwszy skorzystały z niego w zeznaniu za 2022 rok. To kluczowy warunek, bowiem z ulgi za internet można skorzystać tylko dwukrotnie, jednak wyłącznie w przypadku, gdy będzie ona odliczana w rozliczeniu w dwóch następujących po sobie latach. Oznacza to, że osoby, które odliczyły ulgę za internet na przykład w zeznaniu za 2018 rok, nie będą mogły zrobić tego ponownie w tym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fundusz Kościelny do likwidacji? "Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa"
Ulga na internet za 2023 rok. Dla kogo?
Ministerstwo Finansów przypomina również, że wydatek poniesiony na internet nie mógł przez podatnika zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów lub odliczony od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, bądź zostać mu zwrócony w jakiejkolwiek formie, w przypadku, gdy odliczenie zostanie dokonane od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych.
Ponadto wydatki poniesione z tytułu opłat za internet nie mogły być odliczone od dochodów lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodu bądź zwrócony w jakiejkolwiek formie w przypadku, gdy odliczenie zostanie dokonane od przychodu, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga internetowa. Należy mieć potwierdzenie wydatków
By móc skorzystać z ulgi na internet niezbędne będzie posiadanie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, związane z opłatami za użytkowanie sieci. Te muszą zawierać informacje pozwalające na identyfikację kupującego usługę, sprzedawcę (dostawcę) internetu, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.
"Za dokument można uznać zatem: faktury, rachunki oraz każdy inny dowód zawierający ww. dane" - wyjaśnia resort finansów. Co ważne, niezbędne będzie również posiadanie potwierdzenia opłaty za internet - informacji zawartej w fakturze lub rachunku za usługę, potwierdzenia przelewu, dowodu wpłaty.
Co w przypadku, gdy dostęp do internetu jest jedną z usług, opłacanych u danego dostawcy (na przykład w pakiecie z telewizją)? W takiej sytuacji z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci.
Ulga na internet Ile zwrotu?
Ulgi na internet można dokonać w formularzach PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do których należy dołączyć załącznik PIT/O, informujący o odliczeniach.
Ile wynosi wysokość ulgi na internet? Kwota odliczenia jest limitowana i wynosi maksymalnie 760 zł. Co istotne to wysokość limitu dla jednego podatnika - w przypadku rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub małżonką każde z nich ma prawo do odliczenia maksymalnej kwoty ulgi, co łącznie daje 1520 złotych (o ile takie wydatki wykażą rachunki za korzystanie z internetu).