Ulga internetowa. Kto jeszcze może skorzystać?
Wydatki poniesione na użytkowanie sieci internetowej może odliczyć osoba, która nie korzystała wcześniej z ulgi lub...
09.04.2015 | aktual.: 09.11.2016 09:52
Wydatki poniesione na użytkowanie sieci internetowej może odliczyć osoba, która nie korzystała wcześniej z ulgi lub po raz pierwszy zrobiła to w rozliczeniu PIT za 2013 rok.
Przypomnijmy, że ulga internetowa przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37)
oraz ryczałtu (PIT-28)
. Dodatkowo do którejś z powyższych deklaracji podatkowych trzeba dołączyć załącznik PIT/O.
W prosty sposób można to zrobić za pomocą darmowegoprogramu PIT pro 2014 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia. Bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach w urzędzie skarbowym lub na poczcie.
Kiedy jeszcze można skorzystać z ulgi internetowej?
Po reformie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie wydatków na internet zostało mocno ograniczone. Dlatego prawo to przysługuje jedynie osobom, które w latach ubiegłych w ogóle nie korzystały z ulgi, bądź zrobiły to wyłącznie raz - w 2014 r. w rozliczeniu dochodów w PIT za 2013 r. Pozostali podatnicy, bez żadnych wyjątków, nie mogą odliczyć kosztów użytkowania sieci.
Zgodnie z nową zasadą zawartą w ustawie, odliczenia w ramach ulgi internetowej podatnik może dokonać tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z niej. Oznacza to, że w przyszłym roku nikt już nie skorzysta z tej preferencji.
Pozostałe warunki odliczenia ulgi nie uległy zmianie. Najważniejsze z nich to:
- poniesienie w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania sieci internetowej. Ale należy pamiętać, że możemy odliczyć ulgę jedynie za te miesiące 2014 r., w których mieliśmy zawartą umowę z operatorem,
- posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków z tytułu użytkowania internetu. Powinny one zawierać szczególnie: dane identyfikujące podatnika jako kupującego/odbiorcę usługi, dane sprzedającego (dostawcy usług internetowych), rodzaj zakupionej usługi i kwotę zapłaty (np. faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty czy potwierdzenie przelewu).
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi internetowej?
Ulga pozwala odliczyć wyłącznie wydatki związane z użytkowaniem internetu. Niezależnie od miejsca, w którym podatnik z niego korzysta oraz formy dostępu. Oznacza to, że preferencja obejmuje koszty poniesione w związku z korzystaniem z sieci np. w kawiarence internetowej, czy w miejscu zamieszkania poprzez stałe łącze. A także bezprzewodowo, za pośrednictwem urządzeń mobilnych - w komputerze, telefonie komórkowym czy tablecie.
Jakich wydatków nie można odliczyć w ramach ulgi internetowej
Ulga nie pozwala odliczyć kosztów związanych z instalacją, rozbudową, modernizacją oraz serwisem i obsługą techniczną sieci internetowej. Ponadto, jeżeli internet jest tylko jedną z usług kupowanych u danego operatora – np. w pakiecie z telewizją kablową czy telefonem stacjonarnym, to z dokumentu wystawionego przez firmę telekomunikacyjną jasno musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci.
Oprócz tego ulga internetowa jest limitowana. Roczny limit odliczenia wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Oznacza to, że odlicza on wydatki faktycznie poniesione w 2014 r. na użytkowanie sieci, ale w kwocie nie wyższej niż 760 zł.