Ulga termomodernizacyjna 2024. Dla kogo? Ile wynosi? To warto wiedzieć
Początek roku jest okresem rozliczeń podatkowych. Niebawem do podatników trafią deklaracje, które będzie można uzupełnić o przysługujące ulgi. Jedną z nich będzie ulga termomodernizacyjna. Jakie są warunki odliczenia? Kto będzie mógł skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w 2024 roku?
16.01.2024 14:15
Ulga termomodernizacyjna to odliczenie, z którego mogą skorzystać wybrane grupy podatników. Odliczenie przysługuje osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego - również w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, które poniosły wydatki w związku z prowadzonymi pracami termomodernizacyjnymi. Na jakich zasadach?
Ulga termomodernizacyjna. Kiedy przysługuje?
Jak wyjaśnia rządowy portal podatki.gov.pl, z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, które poniosły wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego, w przypadku, gdy:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- są one wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych
- dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek w związku z prowadzonymi pracami
- podatnik posiada fakturę wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku
- wydatki nie zostały sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, lub zwrócone w jakiejkolwiek formie
- wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lub uwzględnione w związku z korzystaniem z ulg podatkowych zgodnie z Ordynacją podatkową.
Pełna lista wydatków, które uprawniają do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, została określona w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Zobacz także
Ulga termomodernizacyjna. Formularz PIT. Tu należy wskazać odliczenie
Odliczeń przysługujących w związku z ulgą termomodernizacyjną dokonuje się w formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28. Do dokumentów niezbędne będzie dołączenie załącznika PIT/O, zawierającego informację o odliczeniach.
Ulgę można odliczyć w przypadku, gdy na poniesione wydatki została wystawiona faktura VAT lub faktura zawierająca podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.
Ulga termomodernizacyjna. Ile wynosi? To nawet kilkadziesiąt tysięcy
Kwota odliczenia wynikającego z ulgi termomodernizacyjnej wynosi maksymalnie 53 000 złotych, w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć w budynkach należących do podatnika lub których jest on współwłaścicielem. Co ważne, w przypadku małżonków, którzy są współwłaścicielami budynku, ulga termomodernizacyjna może wynieść do 106 tys. złotych - w przypadku gdy dotyczyć będzie osobno każdego z małżonków.
"Jeśli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, to odliczasz kwotę wraz z tym podatkiem, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług" - wyjaśnia portal podatki.gov.pl.
Ulga termomodernizacyjna. Ile lat można korzystać z odliczenia? O tym należy pamiętać
Rządowy portal przekazuje, że w przypadku, gdy wydatki związane z termomodernizacją nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym zostały one poniesione, można odliczyć w czasie kolejnych sześciu lat - licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek.
Co ważne, osoby, które skorzystają z odliczenia, będą miały określony czas na realizację termomodernizacji. Jeżeli przedsięwzięcie nie zostanie zakończone w okresie trzech lat (liczonych od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na termomodernizację), odliczoną ulgę trzeba będzie zwrócić.