Umocnieniu złotego sprzyjają dane z zagranicy

Warszawa, 29.01.2016 (ISBnews/ Kantoronline.pl) - Dzisiejsze notowania, jak i kilka nadchodzących, mogą przynieść odreagowanie styczniowych spadków na złotym. Poprawie sentymentu wokół walut rynków wschodzących pomagają decyzje Amerykanów i Japończyków dotyczące ich polityki monetarnej. W środę przedstawiciele FED-u wydali "gołębi" komunikat, po którym inwestorzy zdecydowanie zmniejszyli możliwość podwyższenia stóp procentowych już na marcowym posiedzeniu. Na taki ruch stawia dziś jedynie 25% obserwatorów rynku. Odbicie cen ropy, jaki obserwujemy od tygodnia, również wsparły apetyt na ryzyko. Wszystko razem zaowocowało udaną aukcją polskiego długo na wczorajszej sesji. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o wartości 8 mld złotych przy popycie sięgającym 12 mld. Umocnieniu złotego sprzyja również dzisiejsza decyzja Japoński Bank Centralny. Japończycy obniżyli stopę depozytową do -0,1%.

29.01.2016 12:20

Na dalszą kontynuację umacniania się złotego - bądź nie - będą miały wpływ popołudniowe dane zza oceanu. O 14.30 poznamy zannualizowane dane wstępne o wzroście amerykańskiego PKB w IV kwartale ubiegłego roku (konsensus to 0,8%) a następnie odczyty dwóch istotnych indeksów. O 15.45 opublikowany zostanie Indeks PMI z Chicago (spodziewane 45pkt. w styczniu) a kwadrans później Indeks Uniwersytetu Michigan (konsensus za styczeń wynosi 93,1 pkt.).

Sytuacja wewnętrzna ma ostatnio znaczący wpływ na wartość rodzimej waluty. Po rajdzie euro, dolara i franka na dawno nie obserwowane poziomy po obniżeniu ratingu przez Standard's & Poor dwa tygodnie temu, kolejna agencja dzieli się swoimi wątpliwościami. Agencja Fitch utrzymała rating dla Polski, ale zwraca uwagę na niebezpieczeństwo poluzowania dyscypliny budżetowej przez rząd, ze szczególnym uwzględnieniem założeń ustawy o pomocy dla osób zadłużonych we frankach. Odejście od pomysłu bądź znaczne ograniczenie rozmiaru pomocy z pewnością wpłynęłoby na umocnienie waluty. Przedstawione założenia ustawy o opodatkowaniu dużych sieci handlowych nie pociągnęły natomiast złotego w dół.

Technicznie na parze EUR/PLN możliwe jest zejście do poziomu 4,40 PLN, a przy cofnięciu trendu kolejnym silnym oporem jest wartość 4,53 PLN. W przypadku dolara, trwałe zejście poniżej osiągniętego wczoraj poziomy 4,0690 USD/PLN pozwoli na atak w okolice 4,00 PLN. Oporem jest poziom 4,15 PLN.

Robert Madejski

Dealer Walutowy Kantoronline.pl

(ISBnews/ Kantoronline.pl)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)