Umowa zlecenie 2020. Pełne oskładkowanie "śmieciówek" planowane dopiero po wyborach
Umowa zlecenie. Po wyborach prezydenckich należy się spodziewać prawdziwego natłoku spraw, które do tej pory mogły negatywnie odbić się na sondażach poszczególnych obozów politycznych. Właśnie dlatego - w przypadku wygranej Andrzeja Dudy - PiS zamierza m.in. w pełni oskładkować "śmieciówki".
Umowa zlecenie 2020. Pełne oskładkowanie "śmieciówek" planowane dopiero po wyborach
Kilka lat temu umowa zlecenie została objęta składkami liczonymi od pensji minimalnej. Obecnie obóz rządzący zamierza zwrócić większą uwagę na pieniądze, które "przemykają" ZUS-owi i zamierza je tym samym oskładkować. Nowe zapisy miałyby objąć także studentów, za których do tej pory nie trzeba było odprowadzać składek ubezpieczeniowych. Zmiany miałyby zostać przeforsowane jedynie w sytuacji, gdy reelekcję uzyskałby pochodzący z obozu PiS prezydent Andrzej Duda.
Oglądaj: Unieważnienie umowy frankowej. "Rozliczenie może być niekorzystne"
Portal INNPoland.pl przypomniał w ostatnim tygodniu, że w ciągu całego roku 2019 liczba osób samozatrudnionych i pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne wzrosła o 200 tys. Jednocześnie rok wcześniej samozatrudnionych przybywało w tempie 8.3 proc., podobnie jak pracujących na umowę o dzieło oraz umowę zlecenie.
Umowa zlecenie 2020. Pełne oskładkowanie "śmieciówek" planowane dopiero po wyborach
Przypomnijmy, że z założenia umowa cywilnoprawna (umowa zlecenie) uregulowana w kodeksie cywilnym (art. 734–751) zobowiązuje konkretne osoby (zleceniobiorców) do wykonania określonej czynności prawnej (w postaci np. pracy) dla innego podmiotu (zleceniodawcy), na warunkach, które zostały określone w umowie.
Umowa zlecenie - w przeciwieństwie do umowy o pracę - nie musi wcale zostać zawarta na piśmie. Jej strony (umowy - red.) mogą zawrzeć umowę zlecenie także w formie ustnej, a wszelkie zmiany umowy zawarte w tej formie również mogą być wprowadzone w ten sam sposób. Ponadto jeśli umowa zlecenie nie stanowi inaczej, to nie obowiązują m.in. przepisy ochronne dotyczące czasu pracy, minimalne wynagrodzenie, prawo do urlopu, prawo do przerw w pracy ani okres wypowiedzenia.