Trwa ładowanie...

Umowy śmieciowe to nic nowego. Tak było zawsze, ale teraz ludzie bardziej narzekają

Umowy cywilnoprawne nie dla wszystkich są przykrą koniecznością - przekonuje ekspert.

Umowy śmieciowe to nic nowego. Tak było zawsze, ale teraz ludzie bardziej narzekająŹródło: WP.PL, fot: Fotolia
d32m8zz
d32m8zz

Problem umów śmieciowych istnieje od dawna, młodzi ludzie kilkanaście lat temu również często zaczynali od tej formy zatrudnienia - mówi ekonomista dr Michał Pronobis. Ocenia, że dzisiaj mamy jednak "nieco bardziej roszczeniowe społeczeństwo" i "większą potrzebę szybkiego sukcesu na rynku pracy".

- Warto pamiętać o tym, że ten problem istniał zawsze. Młodzi ludzie zaczynający swoja przygodę na rynku pracy 10 czy 15 lat temu także bardzo często startowali od tego typu formy zatrudnienia - przypomina Pronobis.

- Wydaje się, że dzisiaj mamy nieco bardziej roszczeniowe społeczeństwo, większy dostęp do informacji i większą potrzebę szybkiego sukcesu na rynku pracy - dodaje ekspert.

Jak dodaje, to dobrze, że politycy próbują rozwiązywać problem umów śmieciowych, bo często jest tak, że tego typu formy zatrudnienia są nadużywane przez pracodawców.

d32m8zz

- Warto poprzez regulacje ten problem ograniczać. Natomiast pamiętajmy też o tym, że istnieją w Polsce grupy zawodowe, które korzystają z tego typu formy zatrudnienia w sposób dobrowolny. To są przede wszystkim wolne zawody, tam elastyczne umowy o pracę są jak najbardziej na miejscu - zaznacza Pronobis.

- Jeśli chcemy zająć się problemem umów śmieciowych, to owszem, jest jakiś obszar do ograniczenia tego problemu, natomiast nie powinniśmy raczej oczekiwać, że całkowicie te umowy wyeliminujemy - konkluduje ekspert.

Zobacz też: * *Prezes Integer o umowach śmieciowych: Zlecenie jest lepsze od zwolnienia

d32m8zz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32m8zz