Trwa ładowanie...
dcgv7s7

Unia weźmie się za telemarketerów. Koniec z wciskaniem garnków

Firmy oferujące garnki, pokazy zdrowego żywienia czy pościeli zasypują telefonami Polaków. Jak skutecznie uniknąć telefonów? W teorii - poprosić o usunięcie swojego numeru z bazy danych. W praktyce - jest to praktycznie niemożliwe. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni. W maju 2018 roku mają wejść w życie nowe przepisy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Natrętni telemarketerzy od maja 2018 mają mieć trudniej. Będą im grozić wysokie kary
Natrętni telemarketerzy od maja 2018 mają mieć trudniej. Będą im grozić wysokie kary (Pixabay.com)
dcgv7s7

Obecne Prawo telekomunikacyjne zabrania kontaktowania się z potencjalnymi klientami i przedstawiania im oferty bez ich zgody. A nawet, jeśli ją wyrazimy, to możemy ją w każdej chwili wycofać.

- Formalnie możemy zażądać, by więcej do nas nie dzwoniono - mówi w środowej "Rzeczpospolitej" Maciej Gawroński, partner zarządzający w Gawroński&Partners.

Wyjątkiem są tutaj firmy, z którymi mamy umowy. Wtedy mogą one do nas dzwonić i pisać w zasadzie bez ograniczeń. Ale tylko do końca trwania umowy.

dcgv7s7

Roaming w Unini tak jak w Polsce

- Jeśli chcemy cofnąć zgodę, to musimy przekazać ją do każdego administratora oddzielnie - informuje Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych. Taki administrator ma obowiązek poinformować o wykreśleniu z listy adresatów.

Tyle teoria, bo praktyka jest zupełnie inna. - Firma oferująca garnki doskonale wie, że narusza przepisy. Miała nawet kontrolę GIODO i zobowiązała się do zaprzestania nieuczciwej praktyki. A jednak dalej dzwoni - mówi Maciej Gawroński.

dcgv7s7

Jest jednak nadzieja, że uda się uwolnić od natrętnych telemarketerów. W maju 2018 roku ma wejść w życie unijne generalne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Nada ono nowe prawo konsumentom, ale też ułatwi egzekwowanie tych już istniejących - informuje "Rz".

Niesforne firmy będą musiały płacić wtedy gigantyczne kary, a konsumentom będzie przysługiwało odszkodowanie.

W Unii pracują też nad nowym prawem dotyczącym e-prywatności. Początkowo miało ono wejść w życie razem z generalnym rozporządzeniem, ale prace nad nim się przedłużają.

dcgv7s7

Podziel się opinią

Share
dcgv7s7
dcgv7s7