Trwa ładowanie...
rolnictwo
10-03-2009 17:00

Unijne pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi

Rolnicy w tym roku mogą ubiegać się o
pieniądze unijne na zakup nowych maszyn, uruchomienie działalności
nierolniczej na wsi czy zalesianie gruntów. Po raz pierwszy można
starać się też o środki na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi.

Unijne pieniądze na tworzenie nowych miejsc pracy na wsiŹródło: Jupiterimages
d405qtn
d405qtn

We wtorek na konferencji prasowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Dariusz Wojtasik poinformował, że Agencja w tym roku uruchomi 10 działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013.

Najwcześniej, bo od 16 marca, będzie można składać wnioski o dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach górskich (ONW) oraz na programy rolnośrodowiskowe.

Zbieranie wniosków na ułatwianie startu młodym rolnikom rozpocznie się od 25 marca. O pomoc finansową w podejmowaniu działalności nierolniczej będzie można ubiegać się od 15 kwietnia - wyjaśniła wiceprezes ARiMR Zofia Szalczyk.

Dodała, że o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnicy będą mogli starać się od 21 kwietnia. W tym roku Agencja na ten cel przeznaczy 2,5 mld zł; pieniądze będzie mogło otrzymać ok. 20 tys. rolników. Maksymalne wsparcie na modernizację wynosi 300 tys. zł. Rolnicy będą mogli kupić nowe maszyny czy też wybudować pomieszczenia gospodarskie.

d405qtn

Przetwórcy surowców rolniczych i leśnych będą mogli składać wnioski w terminie 15-30 kwietnia - poinformował Wojtasik.

Od 5 maja ARiMR rozpocznie natomiast przyjmowanie dokumentów od osób, które chcą na wsiach założyć małe firmy. Na pomoc w zalesianiu m.in. gruntów rolnych będzie można ubiegać się od 1 czerwca, a na odtwarzanie potencjału produkcji leśnej - od 15 lipca.

W tym roku rolnicy nie mogą liczyć na przyznanie nowych rent strukturalnych. Jak mówił Wojtasik, Agencja nie ma na to pieniędzy.

Prezes powiedział, że w ciągu 15 lat działalności ARiMR na wieś trafiło łącznie 81 mld zł, z tego w ramach dopłat bezpośrednich 39 mld zł. W 2008 roku rolnikom Agencja przekazała 18,3 mld zł, a w tym roku już ponad 4,6 mld zł w ramach PROW.

d405qtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d405qtn