Unijne prawo może zagrozić TUW
- Przed towarzystwami ubezpieczeń wzajemnych pojawiło się poważne zagrożenie.
Nałożenie na te podmioty, w ramach unijnej dyrektywy Solvency II, takich samych wymogów kapitałowych i obowiązków w zakresie zarządzania ryzykiem jak na ubezpieczeniowe spółki akcyjne może się przyczynić do bardzo znaczącego wzrostu kosztów ich działalności - twierdzi Maria Kuchlewska, szefowa komisji ds. TUW Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jest ona również prezesem TUW Rejent Life i profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Według niej zrównanie TUW ze spółkami akcyjnymi będzie też oznaczało lekceważenie zasady wzajemności, na podstawie której działają TUW. Są to zakłady ubezpieczeń, których klienci są jednocześnie ich udziałowcami. Jeśli TUW wypracuje nadwyżkę, zostaje ona w towarzystwie. Dzięki temu może ono obniżyć ceny polis. Jeśli pokazuje stratę, na jej pokrycie składają się wszyscy udziałowcy, m. in. płacąc wyższą składkę w kolejnych okresach ubezpieczenia.
Według Grzegorza Szymańskiego, naczelnika departamentu monitorowania ryzyk ubezpieczeniowych w KNF, głównym problemem TUW w kontekście Solvency II?będzie utrzymywanie wskaźników bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie. - Rozwiązaniem mogłoby być zaliczanie na poczet środków własnych już samego wezwania członków TUW do wpłaty - uważa Szymański.
Tomasz Krawczyk z Ministerstwa Finansów wskazuje, że w ramach przygotowań do wejścia w życie Solvency II?(ma to nastąpić 1 stycznia 2013 r.) powstanie nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej. - To MF stworzy nowe przepisy dotyczące TUW, ponieważ w unijnej dyrektywie nie ma precyzyjnych zapisów odnoszących się do takich podmiotów. Jest jeszcze czas, aby ich przedstawiciele zgłaszali propozycje uregulowania działalności tego segmentu rynku ubezpieczeń. Do tej pory nie mieliśmy żadnych - podkreśla Krawczyk.
Według Andrzeja Maciążka, członka zarządu PIU, polskie TUW nie zgłaszały propozycji, bo liczyły, że nie będą podlegały dyrektywie. - Po niedawnej publikacji warunków wyłączenia z zakresu stosowania Solvency II okazało się, że jednak będą - mówi Maciążek.
Resort finansów zapowiedział, że podczas prac nad nową ustawą zajmie się też problemem samorządów - w świetle obowiązującego prawa nie mogą one założyć TUW.
Piotr Rosik
Parkiet