Trwa ładowanie...

Unipetrol przejmie całość udziałów w Ceska Rafinerska

Unipetrol z grupy PKN Orlen porozumiał się z włoskim koncernem ENI w sprawie odkupu ponad 32 proc. udziałów Ceska Rafinerska za 30 mln euro. Po tej transakcji Unipetrol będzie miał 100 proc. udziałów w jedynych działających w Czechach rafineriach.

Unipetrol przejmie całość udziałów w Ceska RafinerskaŹródło: Materiały prasowe
d3oput5
d3oput5

Jak podał w czwartek w komunikacie Unipetrol, oparta na prawie pierwokupu transakcja z ENI dotyczy 32,445 proc. udziałów, a jej sfinalizowanie jest oczekiwane pod koniec 2014 r. pod warunkiem uzyskania zgód antymonopolowych.

Według PKN Orlen, "finalizacja transakcji zagwarantuje dostępność i bezpieczeństwo dostaw surowców dla segmentu petrochemicznego Unipetrolu, wpływając korzystnie na możliwości dalszego rozwoju tego sektora".

- Dalsza integracja segmentów rafineryjnych i petrochemicznych pozostaje w centrum naszych strategicznych celów - oświadczył prezes Unipetrolu Marek Świtajewski. Jak dodał, transakcja wzmocni pozycję spółki na czeskim rynku i podniesie bezpieczeństwo dostaw surowców dla segmentu petrochemicznego Unipetrolu.

- Jako stuprocentowy właściciel czeskiej spółki będziemy mogli w sposób optymalny i kompleksowy zarządzać aktywami rafineryjnymi i realizować działania mające na celu budowę silnej pozycji Unipetrolu - powiedział prezes PKN Orlen i przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu Jacek Krawiec.

d3oput5

Ceska Rafinerska jest właścicielem dwóch rafinerii w Czechach - Litvinov i Kralupy. To obecnie jedyne działające czeskie zakłady rafineryjne, których łączna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi 8,7 mln ton rocznie. Spółka wchodzi w skład grupy Unipetrolu, w którym od maja 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów.

Ropę naftową do grupy Unipetrol dostarcza rosyjski koncern Rosnieft na podstawie kontraktu ważnego do czerwca 2016 r.

W 2013 r. Unipetrol kupił już od Shell Overseas Investments 16,3 proc. akcji Ceska Rafinerska za 27,2 mln dol. W wyniku tej transakcji udział Unipetrolu w kapitale zakładowym Ceska Rafinerska wzrósł do 67,5 proc., co oznaczało, że Unipetrol uzyskał kwalifikowaną większość głosów w spółce. Dalsze 32,5 proc. akcji w Ceska Rafinerska pozostało w posiadaniu ENI International BV.

Jak podkreślił w czwartek PKN Orlen, Unipetrol zamierza wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną na rynku czeskim oraz rynkach ościennych "poprzez rozwój produkcji petrochemicznej i utrzymanie silnej pozycji na rynku sprzedaży paliw".

d3oput5

- Zgodnie z założeniami strategicznymi Unipetrolu największe nakłady inwestycyjne do 2017 r. zostaną przeznaczone na segment petrochemiczny - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen informował wcześniej, że zgodnie z przyjętą strategią Unipetrolu do 2017 r. grupa czeskiej spółki zainwestuje łącznie 19 mld CZK, czyli ok. 2,86 mld zł.

W 2013 r. Unipetrol odnotował przychody na poziomie 99,41 mld CZK, czyli ok. 15 mld zł i stratę netto w wysokości 1,39 mld CZK, czyli ok. 209 mln zł. Była ona mniejsza niż w 2012 r., gdy wyniosła 3,09 mld CZK, czyli ok. 452 mln zł.

d3oput5

Na początku czerwca minister przemysłu Czech Jan Mladek podczas spotkania z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem zaproponował utworzenie grupy roboczej, która miałaby wypracować optymalny model dalszej współpracy m.in. w zakresie działalności Unipetrolu. Celem spotkania - jak informował wtedy płocki koncern - było omówienie działalności grupy Orlen na rynku czeskim oraz bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju segmentu rafineryjnego i petrochemicznego.

- Sytuacja w sektorze rafineryjnym w Europie pozostaje pod presją niekorzystnych czynników makroekonomicznych, dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiedniego środowiska biznesowego dla działalności w Czechach - mówił wówczas Krawiec.

d3oput5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oput5